Alessandro Malaspina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alessandro Malaspina
Narození5. listopadu 1754
Mulazzo
Úmrtí9. dubna 1810 (ve věku 55 let)
Pontremoli
Alma materCellegio Clementino
Povoláníobjevitel a voják
RodičeKarel Moroel Malaspina z Mulazza
PříbuzníAkcius Hyacint III. Malaspina z Mulazza (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa Malaspinovy expedice

Alessandro Malaspina di Mulazzo (5. listopadu 1754 Mulazzo9. dubna 1810 Pontremoli) byl italský mořeplavec, pro své působení ve španělských službách známý také jako Alejandro Malaspina.

Pocházel ze šlechtického rodu Malaspinů, vystudoval římské Collegio Clementino a vstoupil do řádu Maltézských rytířů. Od roku 1774 byl důstojníkem španělského námořnictva, zúčastnil se dobývání Melilly a Gibraltaru, podnikl dvě cesty na Filipíny a v letech 1786 až 1788 obeplul zeměkouli na lodi Astrea.

V roce 1788 navrhl chilský guvernér Ambrosio O'Higgins, že by Španělsko mělo vyslat do oblasti Tichého oceánu podobnou výzkumnou výpravu, jaké vedli Angličan James Cook a Francouz Jean-François de La Pérouse. Malaspina plán podpořil a byl spolu s Josém de Bustamante pověřen vedením expedice, která vyplula na lodích Descubierta a Atrevida 30. července 1789 z Cádizu. Přes Montevideo a Falklandy dopluli do Valparaísa, kde se k výpravě přidal český botanik Tadeáš Haenke.[1] Během plavby na sever Malaspinova expedice mapovala americké pobřeží a dorazila až na Aljašku, kde hledala Severozápadní průjezd. Roku 1792 Malaspina zakotvil v Acapulcu, odkud se vydal přes Pacifik a navštívil Guam, Filipíny, Austrálii, Nový Zéland a Tongu, pak se vrátil okolo mysu Horn do Cádizu, kde přistál 21. září 1794.

V době Malaspinova návratu vládly u španělského dvora velké obavy z šíření vlivu Velké francouzské revoluce. Malaspina proto za své kritické připomínky ke způsobu, jakým Španělsko spravuje své zámořské državy, upadl do nemilosti a o materiál sesbíraný jeho expedicí neměla oficiální místa zájem. V roce 1796 byl Malaspina obviněn ze spiknutí proti předsedovi vlády Manuelu Godoyovi a uvězněn, po propuštění v roce 1802 byl doživotně vypovězen ze země. Usadil se v Pontremoli a po zbytek života působil jako vysoký státní úředník Etruského království.

Jmenuje se po něm ledovec na Aljašce, poloostrov v Britské Kolumbii; Vancouver Island University původně nesla název Malaspina College.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ecce Homo - Alessandro Malaspina di Mulazzo. Český rozhlas Brno [online]. 2004-11-05 [cit. 2018-10-25]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]