Etrurské království

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Etrurské království
Regno di Etruria
 Toskánské velkovévodství
 Stato dei Presidi
18011807 První Francouzské císařství 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
obyvatelstvo
státní útvar
mateřská
(nadřazená)
země:
Flag of France (1794-1815).svg Francouzské císařství (jako jeho klientský stát)
vznik:
zánik:
Státní útvary a území
Předcházející:
Toskánské velkovévodství Toskánské velkovévodství
Stato dei Presidi Stato dei Presidi
Nástupnické:
První Francouzské císařství První Francouzské císařství

Etrurské království (italsky: Regno di Etruria) bylo království, které tvořilo větší část Toskánska a existovalo v letech 18011807. Název království pochází ze slova Etrurie, což je starý název, kterým staří Římané označovali území, které obývali Etruskové.

Vznik království[editovat | editovat zdroj]

Království vzniklo na základě Aranjuezské smlouvy uzavřené dne 21. března 1801. Dohodu uzavřela napoleonská Francie a Španělsko na jedné straně a parmští Bourboni na straně druhé. Bourbonům tak byla nahrazena ztráta území v severní Itálii, které od roku 1796 okupovala francouzská vojska. Podle dohody se Ferdinand Parmský vzdal všech nároků na trůn v Parmském vévodství a následně jeho syn Ludvík získal Etrurské království, které vzniklo ze starého Toskánského velkovévodství.

Panovníci[editovat | editovat zdroj]

První král Ludvík I. zemřel velmi mladý v roce 1803 a na trůn nastoupil jeho neplnoletý syn Karel Ludvík, který vládl pod jménem Ludvík II.. Jeho matka, Marie Luisa vládla za Karla Ludvíka jako regentka.

Začlenění do Francie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1807 Napoleon království zrušil a začlenil do francouzského císařství. Vytvořil z něho tři francouzské departementy: Arno, Méditerranée a Ombrone.

Nyní už bývalému etrurskému králi a jeho matce přislíbil nové království v severním Portugalsku - Království severní Lusitánie, tento plán se nikdy neuskutečnil z důvodu zániku spojenectví mezi Napoleonem a španělskými Bourbony v roce 1808.

Po Napoleonově pádu roku 1814 bylo Toskánsko obnoveno jako habsburské velkovévodství. V roce 1815 bylo Vévodství Lucca vyčleněné z Toskánska jako dočasná náhrada pro parmské Bourbony. Existovalo až do roku 1847, kdy Bourboni znovu získali vládu v parmském vévodství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Etrúrske kráľovstvo na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]