Manuel Godoy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Manuel Godoy
Manuel de Godoy, por Antonio Carnicero (Real Academia de Bellas Artes de San Fernando).jpg
Rodné jméno Manuel Domingo Francisco de Godoy y Álvarez de Faria
Narození 12. května 1767
Badajoz
Úmrtí 4. října 1851 (ve věku 84 let)
Paříž
Místo pohřbení Hřbitov Père-Lachaise
Ocenění rytíř Řádu zlatého rouna
velkokříž Řádu Karla III.
velkokříž Řadu Kristova
Commander of the Order of Santiago
Příbuzní Adolfo Ruspoli, 2nd Duke of Alcudia, Luigi Ruspoli, 3rd Marquis of Boadilla del Monte a Don Adolfo Ruspoli y Godoy, 2° Duque de la Alcudia[1] (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Manuel Godoy y Álvarez de Faria (12. května 1767 Badajoz, Španělsko4. října 1851 Paříž) byl španělský politik, ministerský předseda Španělska v letech 1792–1797 a 1801–1808.

Život[editovat | editovat zdroj]

Původně sloužil jako důstojník královské stráže, v mladém věku se stal oblíbencem královské rodiny.[2] Ve dvaadvaceti letech byl přijat do rytířského řádu sv. Jakuba z Compostely.[3] Roku 1792 stanul v čele španělské vlády. Na tento úřad nestačil ani svým vzděláním, ani zkušenostmi. Jak mezi šlechtou, tak mezi úřednictvem a intelektuály měl mnoho nepřátel, spoléhal se hlavně na přízeň krále Karla IV. a jeho manželky Marie. Na Godoye bylo nahlíženo jako na povýšence a jeho vláda byla viněna z korupce.[2] Pokoušel se o osvícenské reformy, ale uznání od veřejnosti se příliš nedočkal. Nedařilo se mu ani v zahraniční politice. Španělsko krvácelo ve finančně nákladné válce s Velkou Británií, v rámci které prohrálo bitvu u Trafalgaru a ekonomicky strádalo v důsledku zavedení kontinentální blokády.[3][2] Přišlo také o západní část Hispanioly a Louisianu.[3] Roku 1808 král rezignoval a na trůn nastoupil jeho syn Ferdinand VII. Téhož roku skončil ve funkci premiéra i Godoy.[2] Zbytek života strávil ve francouzském a italském exilu.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s Marií Terezií Bourbonskou, vnučkou krále Filipa V. Spekulovalo se, že byl milencem královny Marie.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. a b c d E. RODRÍGUEZ O., Jamie. The Independence of Spanish America. [s.l.]: Cambridge University Press, 1998. Dostupné online. ISBN 0-521-62673-0. S. 49–51. (anglicky) 
  3. a b c d LÓPEZ, Enrique Ávila. Modern Spain. Santa Barbara, Kalifornie: ABC-CLIO, 2016. Dostupné online. ISBN 978-1-61069-600-5. S. 53. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]