Alejandro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alejandro
Singl od Lady Gaga
z alba The Fame Monster
Vydáno 15. února 2010
Nahráno 2009
Žánr Disko, elektropop, europop
Délka 4:34
Vydavatelství Interscoep, Streamline, Cherrytree, Kon Live
Autor Lady Gaga, RedOne
Producent RedOne
Chronologie singlů Lady Gaga
"Telephone"
(2010)
"Alejandro"
(2010)
"Dance in the Dark"
(2010)

Alejandro je píseň americké popové zpěvačky-skladatelky Lady Gaga. Píseň vyšla jako třetí singl z EP pojmenovaného The Fame Monster.

Informace[editovat | editovat zdroj]

Song "Alejandro" napsala a produkovala Lady Gaga s producentem RedOne. Natáčelo se v amterdamském studiu FC Walwisch Studios. Vydavatelství chtělo za třetí singl z alba The Fame Monster song Alejandro. Zpěvačka ale chtěla vydat píseň Dance in the dark. Vzniklý spor mezi vydavatelstvím a zpěvačkou ve finále vyústil ve vydání právě "Alejandro". (Zpěvačka pro své další album opustila toto vydavatelství.) [1] [2] Singl oficiálně vyšel 20. dubna 2010. [3] V interview pro televizi Fuse řekla Gaga, že inspirací pro song "Alejandro" byl strach ze sexu. [4]

Videoklip[editovat | editovat zdroj]

Natáčení videoklipu se ujal fotograf a režisér Steven Klein, který již s Lady Gaga spolupracoval v minulosti. Videoklip měl premiéru na oficiálních stránkách LadyGaga.com a na Vevo.com dne 7. června 2010. Na serveru YouTube video získalo během půl roku ke 100 milionů zhlédnutí.

Neobvyklý, „divný“ videoklip, v temných studených barvách s mnoha symboly vzbudil jak zájem a údiv, tak kritiku nečistoty některých v klipu použitých symbolů a náznaků (homoerotismus, sadismus, fašismus, satanismus, okultismus, …).[5]

Scéna 1 Na začátku videoklipu jsou vidět tři slova - GAGA (interpret), KLEIN (režisér a kameraman klipu) a ALEJANDRO (název písně) proložená scénami z jakéhosi kabaretu, ve kterém spí u stolů "gestapáci". V prvním zřetelném záběru vidíme muže nesoucí rakev, před nimi jde Lady Gaga nesoucí srdce s vyrytým písmenem A.

Scéna 2 Tanečníci tančí první choreografii - pochodují, hudba ještě nehraje. Ozývají se vzdychy, hudba začíná hrát - Lady Gaga je vidět v binokulární masce s černou korunou a pohřebním outfitem. Objevuje se také samotný Alejandro - muž sedící na posteli s pistolí v ruce.

Scéna 3 Znovu jsme u rakve, Lady Gaga vyslovuje svůj "prolog" k písni, hudba graduje.

Scéna 4 Lady Gaga sedí na ruinách jakési budovy, kouří fajfku. Pod ní jsou vidět tanečníci začínající svoji první choreografii. Během první sloky se střídají pohledy na ni a na tanečníky, v taneční scéně je vidět zadní projekce s válečnou tematikou. První refrén je situován do té samé scény.

Scéna 5 Začíná větou "Stop, please, just let me go. Alejandro, just let me go." - Lady Gaga, oblečena do latexového jeptiškovského hábitu leží na černě potažené posteli a v sepjatých rukou svírá růženec. Scénou 5 jsou pro někoho kontroverzní záběry na Lady Gaga a tři téměř nahé muže obuté do lodiček. Všichni jsou na kasárenských postelích a předvádějí různé sexuální polohy, sama Gaga imituje anální sex na jednom z tanečníků. Součástí scény 5 je také hlavní choreografie předvedená jak tanečníky, tak Lady Gagou. Během refrénu se střídají záběry na taneční sekvenci a postelovou sekvenci.

Scéna 6 Lady Gaga stojí mezi ležícími tanečníky, oblečená do bíločerveného latexového pláště připomínajícího templářský háv, na nohou má "antigravitační" boty s platformou bez podpatku (Noritaka Tatehana). Tanečníci drží Lady Gaga za ruce a nohy a vyšvihávají ji do vzduchu.

Scéna 7 Poněkud připomíná módní přehlídku. Záběry jsou černobílé. Lady Gaga tančí a zpívá v 70. léty inspirovaném kalhotovém kostýmku s vestičkou, tanečníci okolo ní pochodují v uniformách. Jakmile začne podruhé opakovat motiv refrénu, záběr je barevný a Gaga s kalhotami a "samopalovou podprsenkou" tančí s tanečníky hlavní refrénovou choreografii.

Scéna 8 Scéna se ocitla v kabaretu, kde na počátku videoklipu spali tanečníci. Lady Gaga stojí na vyvýšeném pódiu, opět v botách Noritaka Tatehama, má na sobě jen koženou bundu a spodní prádlo. Na nose má nasazené brýle, které si sundává. Zpívá pouze motiv "Alejandro, Alejandro, Ale-Alejandro, Ale-Alejandro" bez nástrojů (po chvíli se přidají bubny). Scéna je proložena "vzpomínkami" - Lady Gaga je vidět v templářském plášti, objevují se výjevy z války - hořící budovy, vojáci, důstojník... Scéna končí, když se do motivu přidají všechny nástroje a objeví se pokračování hlavní choreografie.

Scéna 9 Lady Gaga se ocitá mezi svými tanečníky, jenž se o ni přetahují, znovu opakuje refrén. Během této scény je v jednu chvíli otočena zády ke kameře, rozepne si plášť a sundá si jej (v Americe byla tato sekvence vystřižena). Když skončí zpívat, záběr se přesune znovu k "latexové jeptišce". Kamera se přibližuje k jejímu obličeji, který se záhy zdehormuje (shoří).

Hudební příčky[editovat | editovat zdroj]

Období (2010) Max.
příčka
Austrálie 2
Rakousko 2
Kanada 4
Francie 3
Německo 2
Irsko 3
Nový Zéland 11
Švýcarsko 3
Velká Británie 7
U.S. Billboard Hot 100 5
"Waka Waka (This Time for Africa)" od Shakira

"Minä" od Kymppilinja featuring Mariska'

Finské #1 hity
23. června~7. července 2010

14. června~21. července 2010

"Minä" od Kymppilinja featuring Mariska

"Love The Way You Lie" od Eminem featuring Rihanna'

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.contactmusic.com/news/gaga-still-releasing-alejandro-in-us_1137892
  2. Archivovaná kopie. www.mtv.co.uk [online]. [cit. 2012-02-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-06-29. 
  3. Archivovaná kopie. www.fmqb.com [online]. [cit. 2012-02-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-18. 
  4. Loaded: Lady Gaga. Fuse TV. 23:05-00:02. “"Alejandro" is my 'Fear of Sex' – Monster.”
  5. Lady Gaga: Alejandro – Luciferiánsky obrad Nového svetového poriadku!. www.beo.sk [online]. [cit. 2010-11-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-08-17.