Albrecht Altdorfer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Albrecht Altdorfer
Altdorfer.jpg
Narození 1480
Řezno
Úmrtí 12. února 1538 (ve věku 57–58 let)
Řezno
Povolání malíř, architekt a iluminátor
Příbuzní Erhard Altdorfer
Významná díla Die Alexanderschlacht
Susanna und die beiden Alten
Geburt Mariae
Florianslegende
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Albrecht Altdorfer (kol. 1480 Altdorf v Dolním Bavorsku, možná Řezno – 12. února 1538 Řezno) byl německý renesanční malíř, rytec a stavitel.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Pravděpodobně byl synem malíře Ulricha Altdorfera. Spolu s Lucasem Cranachem starším a Wolfem Huberem je považován za hlavního představitele tzv. dunajské školy. Většinu života prožil v Regensburgu, kde byl uznávaným měšťanem, známým i jako stavitel kostela a opevnění. V roce 1505 získal jako "amberský malíř" v Regensburgu domovské právo. Roku 1519 se stal členem městské rady a městským stavitelem byl jmenován v roce 1526. Altdorfer cestoval často do Vídně, byl ovlivňován podněty, které čerpal z rakouského a italského umění, zejména z tvorby Albrechta Dűrera. Usiloval o jednotu přírody a zobrazovaných postav, zajímal se velmi o ztvárnění krajiny. I když v pozdějších letech tento aspekt pro jeho tvorbu není tak důležitý, stal se tvůrcem první skutečné krajinomalby v evropském malířství. Přes snahu o přesné zobrazení jsou pro něho typické fantastické útvary, zasazené do neurčité hloubky prostoru. [1] Často ztvárňoval výjevy z historických a biblických témat. Jeho nejlepší náboženské scény jsou velmi intenzivní, malíř pracuje se světlem, používá zářící barvy. Jeho obrazy někdy směřují až k expresionismu. Jeho tématem jsou chvíle intimity mezi Kristem a jeho matkou či jiných svatých. Jedno z jeho nejznámějších sakrálních děl je mistrovské dílo Legenda o sv Šebestiánovi a Umučení Krista z takzvaného Sebastianova oltáře V zavřeném stavu oltářní obraz ukazuje čtyři panely s obrazy inspirovanými legendou o umučení sv. Sebastiana, zatímco otevřené křídla zobrazují křížovou cestu. V současnosti je oltářní obraz demontován. Dvě scény z oltáře Pohřbení a Vzkříšení byly prodány do Kunsthistorisches Museum ve Vídni v roce 1923 a 1930.

Albrechtův bratr Erhard Altdorfer se stal také malířem a grafikem, byl žákem Lucase Cranacha staršího.Ukázka obrazů[editovat | editovat zdroj]

 • Odpočinek na útěku do Egypta - olej na dřevě, rok 1510, rozměry 57 x 38 cm, Gemäldegaleie, Berlín - malíř použil neobvyklou kompozici obrazu. Ztvárnění v poklidu odpočívající rodiny kontrastuje s drsnou krajinou, což upozorňuje na strastiplnou cestu Svaté rodiny. Podle nápisu vpravo dole obraz Altdorfer zasvětil zbožnému srdci Panny Marie. Dílo obsahuje řadu skrytých narážek: například románská zřícenina odkazuje na zhroucení chrámu během Kristova příjezdu do města Sotinen.
 • Dunajská krajina se zámkem Wörth u Řezna - pergamen natažený na dřevě, po roce 1520,rozměry 30,5 x 22,2 cm, Alte Pinakothek, Mnichov - Altdorf zde namaloval jeden z prvních topograficky přesných obrazů krajiny. Zobrazení krajiny již neslouží jako pozadí figurálního výjevu. Malíři se v sevřené kompozici podařilo s maximální citlivostí zachytit atmosféru přírody.
 • Alexandrova bitva - olej na dřevě, 1529, rozměry 158,4 x 120,3 cm, c- obraz byl namalován pro bavorského vévodu Viléma IV. (1493 - 1556) a jeho choť Jacobaeu jako součást souboru historických maleb, které pro vévodský pár vytvářeli různí malíři. Na Altdorfově velkolepém výjevu je v pozadí krajina, představující východní Středomoří s ostrovem Kypr a v dálce, v pozadí s Egyptem. V popředí je zobrazen Alexandr Veliký (356 - 323 př. n.l.) vítězící nad perským králem Dareiem v bitvě u Issu v roce 333 př.n.l. Alexandr na obrněném bitevním koni uprostřed ohromného, nepřehledného množství válečníků, pod provazem visícím ze spodního okraje tabule s nápisem, se žene na Dareia. Perský král se dává na útěk ve svém válečném voze. Pohyb bitevní vřavy kopírují vířící mraky. Tím Altdorfer umocňuje dramatický ráz dění. Setřením obrysů hor a mraků dosahuje malíř dojmu přírodního jevu jakoby vytrženého ze skutečnosti.
 • Zuzana v lázni - olej na dřevě, 1526, rozměry 74,8 x 61,2 cm, Alte Pinakothek, Mnichov - výjev ukazuje starozákonní příběh o cudné Zuzaně. Květina na dívčině klíně a uzavřená zahrada jsou symbolem její nevinnosti. Psíček na jejím klíně je symbolem manželské věrnosti. Zuzanina koupel je omezena na omývání nohou, při kterém jí pomáhají dvě komorné. Detail scény s je ukázán na dalším obrázku. Zuzanu pozorují dva soudci a dotírají na ni. Dívka je odmítá. Soudci Zuzanu ze msty obviní z cizoložství. Až prorok Daniel usvědčil soudce ze lži.
 • Utrpení sv. Floriána - olej na dřevě, okolo 1518, rozměry 76,4 x 67,2 cm, Galleria degli Uffizi, Florencie - jedná se o deskový obraz, který je pokračováním série ze sedmi či osmi výjevů ze života sv. Floriána. Římský legionář, pocházející z Rakouska podle pověsti odešel pomoci pronásledovaným křesťanům. Nakonec sám padl do zajetí. Nejprve byl mučen a posléze s mlýnský kamenem utopen v řece Emži. Právě tento okamžik je zobrazen na Altdorfově obraze. Neobvykle ztvárněná malba je jedním z jeho nejvelkolepějších prostorových kompozic.
 • Alegorie - olej na dřevě , rozměry 28,7 x 41 cm, Gemäldegaleie, Berlín - námětem drobné malby je protiklad bohatství a chudoby. Na dlouhé vlečce boháče sedí žebráci. Malíř ukazuje na lidskou bídu před prahy zámožných osob. Altdorfer vážnost tématu zlehčuje zobrazením záhadné, fantaskní krajiny, zaplavené světlem a rozprostírající se do dálky. Uprostřed této krajiny se zářící figury slévají do jednotného celku.
 • Umučení sv. Sebastiána. olej na dřevě, 1509 až 1516, rozměry 128,5 × 94,3 cm, kostel sv. Floriána, Linec, Horní Rakousko [1]

Další významná díla[editovat | editovat zdroj]

 • Slet čarodějnic, 1506, Museé du Louvre, Paříž
 • Listnatý les se sv. Jiřím, 1510, Alte Pinakothek, Mnichov
 • Pašijový oltář, okolo 1515, Augustiner-Chorherrenstif, St. Florian u Lince

Zastoupení v českých sbírkách[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Albrecht Altdorfer na anglické Wikipedii.

 1. a b STUKENBROCK, Christine; TÖPPER, Barbora. 1000 mistrovských děl Evropského malířství. Příprava vydání Andrea Poláčková; redakce Jan Heller. [s.l.] : Nakl. Slovart, s.r.o., 2008. ISBN 978-80-7391-129-4, ISBN Imprint 978-3-8331-2128-9.  
 2. Pešina J, 1962, č. 56-57

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • BENESCH, Otto. Der Maler Albrecht Altdorfer. Wien : Verlag Anton Schroll, 1938. (německy)  
 • VON BALDASS, Ludwig. Albrecht Altdorfer. Wien : Gallus Verlag, 1941. (německy)  
 • PEŠINA, Jaroslav. Albrecht Altdorfer: výbor obrazů. Praha : S.V.U. Mánes-Melantrich, 1942. 29 s.  
 • Jaroslav Pešina, German Painting of the 15th and 16th Centuries, Artia Praha 1962
 • RUHMER, Eberhard. Albrecht Altdorfer. München : Bruckmann, 1965. (německy)  
 • WOOD, Christopher S. Albrecht Altdorfer and the origins of landscape. Chicago : University of Chicago Press, 1993. ISBN 0226906019. (anglicky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]