Přeskočit na obsah

Alain-Fournier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Alain-Fournier
Alain-Fournier v roce 1905
Alain-Fournier v roce 1905
Rodné jménoHenri Alban-Fournier
Narození3. říjen 1886
Chapelle d’Anguillon (Cher),
FrancieFrancie Francie
Úmrtí26. září 1914 (ve věku 27 let)
Les Éparges (Meuse),
FrancieFrancie Francie
Místo pohřbenínational necropolis of Saint-Remy-la-Calonne
Saint-Remy-la-Calonne
Povoláníbásník, spisovatel, esejista
Významná dílaKouzelné dobrodružství (Veliký Meaulnes)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Plné texty děl na Projektu Gutenberg
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alain-Fournier, vlastním jménem Henri-Alban Fournier (3. října 1886, Chapelle d’Anguillon (Cher), Francie26. září 1914, Les Éparges (Meuse), Francie) byl francouzský spisovatel, básník a esejista. Je znám především jako autor jediného románu Kouzelné dobrodružství (Le Grand Meaulnes), zařazeného podle francouzského deníku Le Monde mezi 100 nejdůležitějších knih 20. století.

Hrob Alaina-Fourniera na válečném hřbitově v Saint-Rémy la Calonne

Narodil se v učitelské rodině v kraji Sologne. V roce 1891 rodina přesídlila do Épineuil-le-Fleuriel, kde Henri studoval do 5. třídy. Poté přešel do Voltairova lycea (Lycée Voltaire) v Paříži. V roce 1901 se rozhodl pro námořnickou kariéru a začal studovat v Brestu. Po roce ale změnil rozhodnutí a začal se připravovat na studium v Bourges. V roce 1903 začal studovat na Lycée Lakanal v Sceaux (dnes součást Paříže). Zde se seznámil se svým přítelem Jacquesem Rivière.

V roce 1905 se Alain-Fournier náhodou setkal s Yvonne de Quiévrecourt, do které se zamiloval. Dívka ale byla zasnoubena a později se vdala. Byla inspirací pro postavu Yvonne de Galais z románu Kouzelné dobrodružství. V letech 1906 a 1907 se Alain-Fournier pokoušel složit zkoušky na École Normale Supérieure, ale nebyl úspěšný. V letech 19081909 sloužil v armádě. Stále zamilován do Yvonne de Quiévrecourt napsal v té době řadu básní a esejů, které později vyšly pod názvem Miracles. V roce 1909 si Jacques Rivière vzal za ženu Henriho sestru Isabelle. V roce 1910 se Alain-Fournier vrátil do Paříže a psal kritiky pro Paris-Journal. Současně pracoval jako sekretář politika Clauda Casimir-Periera.

V roce 1913 vyšel jeho román Le Grand Meaulnes, nejprve časopisecky v Nouvelle Revue française (v té době byl šéfredaktorem právě Alain-Fournierův švagr Jacques Rivière), později knižně. Kniha byla nominována na Goncourtovu cenu (Prix Goncourt). Román je jedním z prvních děl magického realismu.

V srpnu 1914, nastoupil Alain-Fournier do armády v rámci mobilizace jako poručík 288. dělostřeleckého pluku a o měsíc později byl zabit v první světové válce v bitvě u Les Éparges (nedaleko Verdunu) krátce před svými 28. narozeninami. Jeho ostatky byly identifikovány až v roce 1991 a byly uloženy na hřbitově v Saint-Rémy la Calonne.

  • Le Grand Meaulnes – román, 1913
  • Colombe Blanchet – román, nedokončeno
  • Lettre au Petit B
  • Miracles – básně a eseje, vydáno posmrtně v roce 1924

České překlady

[editovat | editovat zdroj]

Další zpracování

[editovat | editovat zdroj]

Román Kouzelné dobrodružství byl několikrát zfilmován:

  • Le Grand Meaulnes (Francie, 1967)
  • Le Grand Meaulnes (Francie, 2006)

Film Kouzelné dobrodružství podle stejné předlohy natočil v roce 1982 Antonín Kachlík. Děj přemístil do Rakousko-Uherska. Toto zpracování ale nemělo úspěch.[1]

V Českém rozhlasu byl román zpracován jako dvanáctidílná četba na pokračování, připravila Anežka Charvátová, čte Miroslav Táborský, režie Markéta Jahodová.[2]

Fotogalerie

[editovat | editovat zdroj]
  1. Česko-slovenská filmová databáze
  2. TUREK, Petr. Kouzelné dobrodružství Alaina-Fourniera. Týdeník Rozhlas [online]. 2009-02-23 [cit. 2012-10-05]. Roč. 2009, čís. 10. Dostupné online. ISSN 1213-2098. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]