Activision

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Activision
Logo
Logo
Activisionheadquarters.jpg
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1979
Zakladatelé Bobby Kotick
Larry Kaplan
Bob Whitehead
David Crane
Sídlo Santa Monica, Kalifornie, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Adresa sídla Santa Monica, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnosti videoherní průmysl
Produkty Call of Duty série
Guitar Hero série
Soldier of Fortune
Tony Hawk's série
Mateřská společnost Activision Blizzard
Dceřiné společnosti Radical Entertainment
Identifikátory
Oficiální web http://www.activision.com/
LEI 549300ZYJMOOHHE21I72
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Activision, Inc. je americký herní vývojář a vydavatel. Společnost byla založena 1. října 1979. Jejím prvním produktem byly kazety do Atari 2600, a nyní je jedním z největších vydavatelů počítačových her na světě. [zdroj?]

2. prosince 2007 bylo oznámeno spojení s Vivendi Games. Zformovala se tak nová společnost, Activision Blizzard, vlastněna Vivendi.Activision vydalo trhák století a to je oblíbená serie Call of Duty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ještě před založením Activisionu byl veškerý software pro herní konzole vydáván exkluzivně jejich tvůrci. Například Atari byl jediným vydavatelem pro herní systém Atari 2600. To nebylo příliš výhodné pro herní vývojáře, kteří i za dobře prodávané hry nedostávali dost zaplaceno. Poté, co skupina programátorů sledovala, jak se jejich hry mění v milionové bestsellery, rozhodli se odejít. Activision se tak stal prvním nezávislým vydavatelem pro herní konzole.

Společnost založili Jim Levy, David Crane, Larry Kaplan, Alan Miller a Bob Whitehead. Odchod čtyř programátorů, jejichž tituly v té době tvořili více než polovinu prodejů Activisionu, způsobil právní spor, který se vlekl až do roku 1982.


Když začal trh s herními konzolemi upadat, společnost se zaměřila na hry pro domácí počítače a snažila se získávat menší vydavatele.

V roce 1982 vydal Activision Pitfall!, což je hra považována za první plošinovku a také nejprodávanější titul pro Atari 2600. To způsobilo nejen záplavu klonů, snažících se napodobit komerční úspěch, ale také definovalo nejoblíbenější herní žánr osmdesátých let.

Akvizice a partnerství[editovat | editovat zdroj]

Rok Akvizice
1997 Raven Software uzavřel exkluzivní vydavatelskou dohodu a následně byl "pohlcen". To vedlo ke vzniku her, jako HeXen II, Heretic II, Soldier of Fortune, jeho pokračování a Quake 4. Tentýž rok Activision získal CentreSoft Ltd., (nezávislý britský distributor) a NBG Distribution (německý distributor).
1998 Pandemic Studios bylo založeno díky investici firmy Activision. Jejich první dvě hry, Battlezone II a Dark Reign 2, byly pokračováním úspěšných titulů. Ještě téhož roku Activision uzavřel výhodná partnerství s Marvel Entertainment, Head Game Publishing, Disney Interactive, LucasArts Entertainment a CD Contact Data.
1999 Activision přebírá Neversoft, vývojáře známé především díky skateboardové sérii Tony Hawk. Dalším přírůstkem se pak stal Expert Software (tvůrce Home Design 3D).
2000 Activision investoval do Gray Matter Interactive, za účelem vytvoření pokračování slavné hry Wolfenstein 3D.
2001 Activision získává práva filmu Spider-Man a společnost Treyarch Invention LLC.
2002 Activision investoval do Infinity Ward (autoři série Call of Duty), nově založeného studia, a koupil Z-Axis Ltd. (studio odpovědné za Dave Mirra Freestyle BMX) a Luxoflux Corporation.
2003 Activision a DreamWorks SKG uzavřeli několikaletou vydavatelskou smlouvu. Tentýž rok společnost získala partnerství s Valve a získala Infinity Ward a softwarovou firmu Shaba Games LLC.

Activision byl spolu s několika dalšími herními vydavateli vyšetřován U.S. Securities and Exchange Commission kvůli podezřelým účetním praktikám firmy.

2004 Společnost slaví 25 let od založení.
2005 Activision získává Vicarious Visions, Toys for Bob a Beenox, Inc..
2006 Activision si zajistil licenci k filmům s Jamesem Bondem od MGM Interactive.
2007 Activision přebírá kontrolu nad Bizarre Creations.

Fúze[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2007 bylo oznámena fúze mezi Activisionem a Vivendi Games, kteří vlastní Blizzard. Nová společnost dostala jméno Activision Blizzard a řídí ji nynější ředitel Activisionu, Bobby Kotick. Vivendi je většinovým vlastníkem akcií.

Důležité vydané hry[editovat | editovat zdroj]

Studia[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]