Quake 4

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Quake 4
Logo hry
Logo hry
Základní informace
Vývojáři Raven Software, id Software
Vydavatelé Activision, Aspyr Media, 1C Company, Bethesda Softworks
Skladatel Chris Vrenna
Herní série Quake
Engine Doom 3 Engine
Platformy PC (Linux, Mac OS X, Windows), Xbox 360
Datum vydání 18. říjen 2005 (Windows)
20. říjen 2005 (Linux)
22. listopad 2005 (Xbox 360)
5. duben 2006 (Mac)
Žánr FPS
Herní módy Single Player, Multiplayer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quake 4 je počítačová hra žánru first-person shooter. Vytvořilo ji studio Raven Software, které při vývoji spolupracovalo s id Software, vývojářem předešlých her série. Hra byla vydána v roce 2005, běží na enginu Doom 3.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběh navazuje na staršího předchůdce Quake 2. Odehrává se v budoucnosti, když je Země napadená útočníky z vesmíru, rasou Kyborgů, zvaných Stroggové. Stroggové chtějí vyčerpat všechny přírodní zdroje a z mrtvých protivníků vytvářejí svoje vojáky. Na jejich domovskou planetu Stroggos je veden hromadný útok ze Země. Matthew Kane, hlavní hrdina hry, je členem elitního komanda Rhino Squad. Brzy se zjistí, že Stroggové jsou napojení na jeden systém, Nexus. Jedinou šancí je zničit ho. Po několika pokusech, které selhaly, byl Matthew chycený a převezený do medicínského centra, kde měl být přeměněný na Strogga. Nadopují ho látkami zvětšujícími sílu, odřeží mu končetiny a nahradí je novými mechanickými, díky kterým je rychlejší. V poslední fázi, když mu mají vyměnit mozek, je Matthew zachráněný svými kolegy. Je to však nezvratný proces, a tak je jedinou nadějí Země, protože strážný systém ho identifikuje jako Strogga. Po dlouhé cestě se Matthew dostane až k Nexusu, zlikviduje jeho strážce a následně i Nexus. Země je zachráněná a Matthew se vrací zpět na základnu.

Masový útok na Stroggos začíná rychlou akcí, která se ale nepovede a všechny jednotky nejsou na svých místech. Hráč se jmenuje Mathew Kane a po ztroskotání jeho člunu s jeho jednotkou se konečně dostane z trosek. Pokračuje do pevnosti Stroggů a tam se setká s jednotkou Badger. Jeden jejich voják je ale zraněný, proto se vrací zpátky pro medika. Najde ho, odvede ke zraněnému a prochází do další mise. Dalším úkolem je setkat se s jeho jednotkou Rhino. Po cestě nějaké členy vaší jednotky potká, ale má se hlásit u Bidwella. Setká se s ním a potom společně s Morrisem půjdou do hangárů…

Zbraně[editovat | editovat zdroj]

Protože se hra odehrává v daleké budoucnosti, zbraně jsou nereálné – mají futuristický design. Některé z nich se ale podobají současným zbraním. Je možné je postupně modifikovat. Jsou to například větší zásobníky, zaměřovače, automatické navádění střel ad. Modifikovat je mohou kolegové z jednotky.

Seznam zbraní:

Blaster
Malá zbraň ve tvaru pistole s neomezenou municí a svítilnou. Čím déle je drženo tlačítko palby, tím silnější bude odpal kulky.
Samopal
Kromě základního automatického režimu má alternativní odstřelovací režim a svítilnu. Do zásobníku se vejde 40, ale později 80 nábojů. Celkem je možné unést až 300 nábojů.
Brokovnice
Dobrá zbraň na zabíjení silných nestvůr na krátkou vzdálenost.
Granátomet
Vystřeluje granáty, které po několika sekundách, nebo po kontaktu s nepřítelem vybuchnou.
Hyperblaster
Univerzální zbraň na střední vzdálenost, podobná Plasma Gunu z Q3A. Po chvíli dostane hráč dokonce náboje, které se odrážejí od stěn.
Nailgun („Hřebíkomet“)
Silná automatická zbraň vhodná především na střední a větší nestvůry. V zásobníku je 50 hřebů, později hráči spoluhráč přidá sekundární zásobník, takže Nailgun pojme 100 hřebů, ale přebíjí se 2× déle. Časem také získá optiku s automatickým naváděním střel na nepřítele.
Raketomet
Zřejmě nejsilnější zbraň (po DMG) vhodná na ničení velkých nestvůr. Později hráč získá navádění střel, při kterém rakety letí na místo, na které hráč míří stiskem pravého tlačítka myši, což se hodí zejména na létající nepřátele.
Railgun
Sci‑fi odstřelovací zbraň. Ze začátku není moc silná, ale později hráči kolegové zvětší výkon na 300 %.
Paprskomet
Elektrická zbraň, využívaná hlavně na dlouhé souboje, protože u ní nemusíte neustále přebíjet.
Dark Matter Gun
Nejsilnější zbraň podobná BFG z Doomu. Vrhá na nepřítele velké množství temné hmoty, ale po každém výstřelu se musí 5 sekund počkat na další výstřel. Pojme až 25 nábojů.