Açaí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Euterpe oleracea
Euterpe oleracea

Palma Açaí (Euterpe oleracea) je rostlina z rodu Euterpe z čeledi arekovitých.

Palma[editovat | editovat zdroj]

Açai je štíhlá palma, která dorůstá do výšky 15 až 25 m. Palma roste velmi pomalu a plody produkuje za 4 až 5 let po vysazení. Z kmene vyrůstají 3 nebo 4 větve plné květů, které se přeměňují na plody, nejdříve zelené, ve zralém stavu tmavě purpurové. Jedna palma produkuje až 20 kg těchto plodů, které plodí dvakrát do roka. Vyskytuje se hlavně v záplavových oblastech při řekách v brazilské oblasti Pará v Amazonii.

Ovoce[editovat | editovat zdroj]

Açai plodí bobulovité peckovité ovoce. Plody jsou velké cca 25 mm v průměru a rostou v trsech na palmách. Açai má jednu velkou pecku, která tvoří až 80 % plodu. Každý trs açai palmy má téměř tisíc bobulí ovoce. Nezralé plody jsou zelené barvy a při dozrávání se jejich barva mění na tmavě purpurovou. Açai svou chutí a vůní připomíná čokoládu s lesními plody. Bobule se sbírají na konzumaci a na další zpracování. Açai se připravuje na různé způsoby. Používá se při výrobě açaí na tigela ("acai v misce"), koktejlů, džusů, zmrzliny a jiných pokrmů.

V brazilském severním federálním státě Pará se dužina palmy (Euterpe oleracea) tradičně podává v dýni zvané "cuias" s tapiokem a lze ji konzumovat buď slanou nebo sladkou Je známo, že se používá mix cukru, rapadury (sušené třtinové šťávy) a medu. Plody palmy se staly populárními v jižní Brazílii, kde se konzumují jako chlazená "Acai na Tige" ("Acai v misce"), většinou ve směsi s granolou. Plody palmy se hojně konzumují i ​​jako příchuť zmrzliny nebo šťávy. Šťáva se používá i jako příměs do likéru. Od roku 1990 se šťáva a výtažky z palmy používají na celém světě v různých směsích sirupů, dřeni, sycených vodách a ostatních nápojů.

Bobule palmy jsou dodávány na trh jako potravinový doplněk. Obchodní společnosti nabízejí zpracované bobule palmy ve formě tablet, džusů, dření, instantních nápojů v prášku, či celé ovoce. Tvrdí, že palma poskytuje zvýšenou hladinu energie, zlepšení sexuální výkonnosti, zlepšení trávení, detoxikaci organizmu, vysoký obsah vlákniny, zlepšení vzhledu pokožky, zlepšení zdraví srdce, zlepšení spánku a snížení hladiny cholesterolu. Nezisková organizace Quackwatch (viz wikipedie) poznamenala, že "šťáva z palmy má jen střední hladinu antioxidantů - méně než hrozny révy Concord, borůvky nebo šťáva z černých třešní, ale více než šťáva brusinek, pomerančů, či jablek." Žádné věrohodné důkazy nenaznačují, že antioxidanty podporují snížení váhy. Podle Centra pro vědu ve veřejném zájmu (CSPI) z Washingtonu, tisíce spotřebitelů mělo problémy se závislostí na "zkoušení bezplatných vzorků" produktů palmy. Rozšířené jsou také zřejmě nepravdivá tvrzení o léčbě cukrovky a jiných chronických nemocí, jakož i zvětšení penisu a zvýšení sexuální aktivity mužů a sexuální přitažlivosti žen. Do března 2009 nebyly k dispozici žádné vědecky kontrolované studie podporující taková tvrzení. Podle dopisovatelky ABC News Susan Donaldsonové tyto výrobky nebyly hodnoceny americkým Úřadem pro potraviny a léčiva. Tvrdí, že jejich účinnost je v této oblasti sporná.

LEGENDA - IACA, matka Acai

Legenda praví, že v dávné minulosti žil v současné oblasti Belem do Para, velký indiánský kmen, který trpěl nedostatkem potravin, a tak mnoho z jeho členů hladovělo téměř každý den. Náčelník Tupa kmene Itaki, dlouho nad tím přemýšel jak to vyřešit a pochopil, že problém je třeba řešit včas. Náčelník Tupa byl nucen přijmout kruté opatření, aby se zabránilo zvýšení kmenového obyvatelstva, proto se rozhodl, že všechny děti narozené ve vesnici budou obětovány , aby kmen nevymřel. To bylo provedeno ještě v den kdy IACA, náčelníkova dcera, právě porodila krásnou dívku, která byla zabita tambémm (indián, vraždící děti), protože to byl zákon.

Mladá matka byla v zoufalství nad ztrátou dítěte, a každý večer neutišitelně plakala ve svém obydlí, prosila boha, aby ukázal jejímu otci Tupa jinou cestu, která by zabránila obětovat tolik novorozenců. Pak jednou v noci slyšela jak indiánské dítě pláče, vyběhla ven a uviděla jak její zabitá dcera stojí vedle palmy. Na okamžik ztuhla, nevěřila, co viděla, ale pak se rozběhla k dítěti. Ale její dcera zmizela stejně jako dým ve větru, a díky tomu IACA omdlela. Když se rozednívalo, její tělo bylo nalezeno jak objímá kmen palmy, s úsměvem na tváři a štěstí v oku se dívala na tmavé plody rostoucí na vrcholu rostliny.

Náčelník rozhodl, aby palmové bobule byly sklizeny a oni udělali červené víno pojmenované po ACAI (IACA převráceně), na počest jeho dcery. Od té doby také jedli i samotné bobule , které nakrmily celý jeho kmen a náčelník rozhodl, že od toho dne, skončí obětování dětí.../www.hansleyclub.com/legenda.html/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]