Přeskočit na obsah

Enzo Sereni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Enzo Sereni
Narození17. dubna 1905
Řím
Úmrtí18. listopadu 1944 (ve věku 39 let)
Koncentrační tábor Dachau
Povoláníspisovatel, agent Special Operations Executive a partyzán
Manžel(ka)Ada Sereni
PříbuzníEmilio Sereni (sourozenec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sereniho symbolický náhrobek na izraelském národním hřbitově na Herzlově hořeJeruzalémě

Enzo Chajim Sereni (hebrejsky: אנצו סרני; žil 17. dubna 190518. listopadu 1944) byl italský sionista, spoluzakladatel kibucu Giv'at Brenner, pedagog, zastánce židovsko-arabského soužití a účastník protinacistického odboje, který byl za druhé světové války součástí výsadku do okupované Itálie. Byl však dopaden Němci a zavražděn v koncentračním táboře Dachau.

Biografie

Narodil se v Římě a jeho otec byl lékař italského krále. Vyrůstal v asimilované židovské rodině, avšak během dospívání se z něj stal sionista. Po získání doktorátu z filosofie na univerzitě v Římě přesídlil v roce 1927 do britské mandátní Palestiny.[1] Pracoval v pomerančových hájích v Rechovotu a stal se jedním ze zakladatelů kibucu Giv'at Brenner. Coby nadšený socialista byl též aktivní v odborovém svazu Histadrut. Názorově byl pacifista a obhajoval poklidné soužití Židů s Araby a integraci židovské a arabské společnosti.

V letech 1931 až 1934 se vrátil zpět do Itálie, aby pomohl organizovat aliju mládeže, kvůli čemuž byl krátce zatčen gestapem. V nacistickém Německu pomáhal organizovat hnutí he-Chaluc a angažoval se též v pašování peněz a lidí z Německa. Byl též vyslán do Spojených států, aby tam pomohl s organizací sionistického hnutí. Během druhé světové války vstoupil do Britské armády a byl zapojen do šíření protifašistické propagandy v Egyptě. Britové jej též poslali do Iráku, kde se tajně a proti jejich vůli pokoušel organizovat nelegální aliju do mandátní Palestiny. Kvůli svým sionistickým názorům se dostal do sporu se svými nadřízenými a byl i krátce vězněn za falšování cestovních dokladů.[1]

Pomáhal též zorganizovat parašutistickou jednotku v rámci britského Oddělení pro zvláštní operace (SOE), která byla vyslána jako agenti do okupované Evropy. Z původního počtu 250 dobrovolníků bylo pro výcvik vybráno 110 osob. Nad různými částmi Evropy pak seskočilo jen 33 z nich, včetně Sereniho. Ten 15. května 1944 seskočil nad severní Itálií, ale bezprostředně po přistání byl zadržen. Podle záznamů byl popraven zastřelením 18. listopadu téhož roku v koncentračním táboře Dachau.[1]

Na jeho počet nese jeho jméno kibuc Necer Sereni a v Izraeli je po něm pojmenována řada ulic.[2] V září 1988 byla k uctění jeho památky vydána poštovní známka o nominální hodnotě 1,65 šekelů.[3]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Enzo Sereni na anglické Wikipedii.

  1. a b c Enzo Sereni [online]. Jewish Virtual Library [cit. 2012-10-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London: Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. S. 330. (anglicky) 
  3. Enzo Hayyim Sereni [online]. Israel Philatelic Federation [cit. 2014-04-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-04-19. (anglicky) 

Literatura

  • BONDYOVÁ, Ruth. The Emissary: The Life and Death of Enzo Sereni (originální název: השליח : חייו ומותו של אנצו סרני). Tel Aviv: Am Oved, 1974. 437 s. (hebrejsky)