Ženský svět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ženský svět
Ženský svět ze dne 5. září 1900
Ženský svět ze dne 5. září 1900
Základní informace
Datum založení20. prosince 1896
Datum zániku1930
JazykČeština
Země původuRakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko a ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Sídlo redakcePraha
Klíčové osoby
VydavatelJan Otto
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ženský svět bylo české osvětové, vzdělávací a zábavné periodikum pro ženy, někdy označované jako feministický časopis, vycházející v letech 18961930. Po Ženských listech se řadilo na místo asi druhého nejčtenějšího časopisu pro ženy v Rakousku-Uhersku.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První číslo vyšlo 20. prosince 1896 s podtitulem List paní a dívek českých ve vydavatelství Jana Otty.[1] Primárně vznikl jako tiskový orgán Ústředního spolku žen, založeného na prvním sjezdu českoslovanských žen v roce 1897, kterým byl vydáván. Časopis působil na formování emancipačního hnutí žen a na národní uvědomování žen v českých zemích. Rovněž zde byly tlumočeny požadavky žen na rovné volební právo či zrušení celibátu učitelek. V té době patřil list k jedněm z mála ženských časopisů v češtině na trhu.

Prvními šéfredaktorkami byly Věnceslava Lužická a Teréza Nováková, později pak např. Pavla Maternová.[2] K přispěvatelkám patřily Eliška Krásnohorská, Anna Bayerová, Johanna Kuffnerová, Josefa Humpalová-Zemanová, Doubravka Raisová a další, přispívali také spisovatelé, básníci i historikové.

Po vzniku Československa a uvolnění mediální cenzury úroveň časopisu od roku 1918 postupně klesala s narůstající konkurencí jiných českých periodik, a proto se redakce rozhodla od roku 1930 jeho vydávání ukončit, podobně jako byly ukončeno vydávání Ženských listů,[3] Zlaté Prahy nebo Světozoru.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Souborný katalog AV ČR - Ženský svět : list věnovaný zájmům českých paní a dívek. www.lib.cas.cz [online]. [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  2. Digitální knihovna Kramerius. ndk.cz [online]. [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. 
  3. Kramerius 5.. kramerius.cbvk.cz [online]. [cit. 2021-03-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]