Železniční trať Doljevac – Kosovo Polje

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nádraží ve městě Kuršumlija.
Železniční stanice v obci Merdare.

Železniční trať Doljevac–Kosovo Polje (albánsky Hekurudha Doljevac–Fushë Kosovë, srbsky Жељезничка пруга Дољевац-Косово Поље/Železnička pruga Doljevac-Kosovo Polje) zajišťovala spojení nádraží Kosovo Polje u Prištiny s městem Doljevac v centrálním Srbsku, v blízkosti Niše. Trať v současné době není využívaná v celém úseku, je v provozu pouze na území Srbska (resp. centrálního Srbska). Vlaky zajíždějí pouze do stanice Merdare. Jednokolejná trať je ve své původní podobě dlouhá 388 km.[1]

V srbské železniční síti je značena pod č. 85.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

Trať vede z města Doljevac širokým údolím řeky Toplica směrem na západ do měst Prokuplje a Kuršumlija. Poté směřuje na jih úzkým údolím téže řeky v horské krajině. Za železniční stanicí Vasiljevac se stáčí z údolí směrem k obci Merdare k hranici mezi Srbskem a Kosovem. Vzhledem k události války v Kosovu je trať za stanicí Merdare snesena. Pod samotnou hranicí je vedena opuštěným tunelem.[2] Odtud pokračovala do město Podujevo a dále údolím řeky Lab (alb. Llap) do Prištiny, kde byla vedena tunelem severní stranou až k prištinskému nádraží a poté na hlavní železniční uzel Kosova, stanici Kosovo Polje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba trati v údolí řeky Toplice směrem do Kosova byla zamýšlena již v 19. století, nicméně k realizaci došlo až po první světové válce a vzniku Království Jugoslávie. První úsek z vesnice Doljevac, kde se trať odklání od hlavního úseku, který spojuje města Niš a Skopje, byl dokončen na konci roku 1925. V roce 1929 byl úsek prodloužen do stanice Pločnik a v roce 1930 do Kuršumlije. Na trati byl v té době vyražen první tunel. Stavební práce probíhaly poté až od roku 1937 na zbývajících 65 km trati směrem do Prištiny, přerušeny ale byly kvůli vypuknutí druhé světové války v roce 1941. Úsek trati na území Kosova byl dokončen v roce 1949.[3]

Vzhledem k špatnému technickému stavu byla v druhé dekádě 21. století zahájena rekonstrukce trati v úseku Doljevac-Kuršumlija. Rekonstrukce probíhá rovněž i na kosovské straně trati.[4] O obnově společné trati rozhodli představitelé Kosova i Srbska na konferenci v Mnichově v roce 2020.[5] Financování obnovy tratě bude uskutečněno za asistence evropských zemí.

Stanice[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Článek na portálu kosovo-online.com (srbsky). www.kosovo-online.com [online]. [cit. 25-08-2020]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 03-04-2021. 
  2. Článek na portálu rts.rs (srbsky)
  3. Článek na portálu monitor.al (albánsky)
  4. Článek na portálu bujanovacke.co.rs (srbsky)
  5. Článek na portálu kallxo.com (albánsky)