Podujevo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohled na město
Pohled na město

Podujevo (albánsky Podujeva, nebo také Besiana, v srbské cyrilici Подујево) je město v severovýchodním Kosovu. Nachází se na významné železniční i dopravní spojnici mezi kosovskou metropolí Prištinou a jihosrbským městem Niš. V roce 1991 zde žilo 25 407 obyvatel a v současné době je domovem pro zhruba třicet tisíc lidí.[zdroj?] Podujevem protéká řeka Lapi.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

35 km jihozápadně od Podujeva se nachází hlavní město Kosova Priština. Jen několik kilometrů severovýchodně od města začíná již území Centrálního Srbska. Z Podujeva také vedou i silnice menšího významu do Kosovské Mitrovice a Leskovace. Město se rozkládá v rovině, která zahrnuje řadu dalších vesnic. Opština Podujevo, pod kterou administrativně spadají, je jednou z největších na území Kosova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podujevo bylo během existence Osmanské říše součástí Vučitrnského sandžaku. Turci nechali v Podujevu vybudovat na místě dřívějšího pravoslavného kostela rozsáhlou pevnost s věží.

Po první světové válce byl na místě pevnosti opět zbudován kostel, který byl obnoven v roce 1971.

Po druhé světové válce zažilo Podujevo spolu s celým Kosovem dramatický nárůst počtu obyvatel. Zatímco po druhé světové válce zde žilo něco přes tři tisíce lidí, během několika desetiletí se vlivem urbanizace a vysokého přírůstku obyvatelstva tento počet zdesetinásobil.

Podujevo bylo jedním z center různých demonstrací v druhé polovině 20. století, které se nesly v duchu střetů albánského i srbského nacionalismu. V roce 1981 se zde konaly protesty Albánců proti nerovnoprávnému postavení autonomní oblasti Kosovo; v roce 1990 zde došlo k otravám albánských studentů, které rozdělily jugoslávskou veřejnost. V roce 2001 v blízkosti Podujeva uskutečnili Albánci útok na srbský autobus, který si vyžádal 12 mrtvých a 40 raněných. Po roce 1999 Srbové z Podujeva ve větším počtu odešli.[zdroj?]

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

V roce 1921 byla v Podujevu otevřena první škola. V roce 2015 Opština Podujevo spravovala celkem 68 vzdělávacích institucí, mezi které patří 39 škol; 35 základních škol, 3 střední školy a jedno centrum denní péče. V sektoru vzdělávání je zaměstnáno celkem 1549 lidí, studentů je zhruba 23 tisíc.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]