Kuršumlija

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kuršumlija
Kursumlija-panorama.jpg
Kuršumlija – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška366 m n. m.
StátSrbskoSrbsko Srbsko
Kuršumlija
Kuršumlija
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha952 km²
Správa
Oficiální webwww.kursumlija.org
Telefonní předvolba027
PSČ18430
Označení vozidelPK
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kuršumlija (v srbské cyrilici Куршумлија) je město v centrálním Srbsku poblíž hranice s Kosovem. Sousedí s opštinami Brus, Blace, Prokuplje, Medveđa, Podujevo a Leposavić. Patří k menším městům; v roce 2011 měla 12 866 obyvatel. Administrativně je součástí Toplického okruhu. Nachází se v mírně zvlněné oblasti; průměrná nadmořská výška se pohybuje okolo 350–400 m. V blízkosti města Kuršumlija se také nachází přírodní památka Đavolja varoš.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V antice se zde nacházelo sídlo s názvem Ad Fines (na kraji), což označovalo předěl mezi římskými provinciemi Dalmácie a Horní Moesie. Procházela tudy obchodní stezka z města Niš (latinsky Naissus) do dnešního města Lezhë v Albánii. Ve středověku existoval slovanský název sídla (Bílé Kostely, srbsky Беле Цркве). Vzhledem k tomu, že současný název je převzat z turečtiny (z původního Kurşunlü Kilise), existuje iniciativa za návrat původního názvu.[1]

Během prvního srbského povstání byli vzbouřenci přítomni v okolní krajině, město ale obsadili až v roce 1806 a to jen na krátkou dobu. Dlouhé období turecké vlády zde skončilo až po Berlínském kongresu v roce 1878.

Za první světové války bylo město až do prolomení Soluňské fronty okupováno bulharskou armádou.

Během druhé světové války bylo město obsazeno německou armádou dne 12. dubna 1941, později Němce nahradila bulharská armáda. Ovobozena byla dne 28. srpna 1944.

V roce 1999 byla jedním z cílů spojeneckého bombardování letectva NATO během Operace Spojenecká síla.

Ekonomika a doprava[editovat | editovat zdroj]

Kuršumlija ve svých dějinách zůstala ve stínu větších regionálních center, mezi která patří především města, jako např. Prokuplje a Niš. Ve srovnání se zbytkem Srbska je zde velmi nízká životní úroveň. Tato skutečnost je způsobena celou řadou faktorů, např. obecně odlehlost města od všech větších dopravních tahů, ekonomické obtížnosti země v 90. letech 20. století apod.[2]

Je napojena na srbskou železniční síť (železniční trať Doljevac – Kosovo Polje). Silniční dopravní tah dále na jih do Podujeva na území Kosova je od války v Kosovu přerušen. Okolím Kuršumlije bude budována tzv. Dálnice míru, která bude směřovat z Niše na území Kosova a předpokládá zlepšení ekonomické situace města.[3]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se nachází kasárna srbské armády a také poliklinika (srbsky Zdravstveni dom). Ve středu města stojí kostel svaté Trojice. Jedním ze symbolů Kuršumlije je také pozůstatek kláštera sv. Mikuláše (srbsky).

V blízkosti Kuršumlije se nachází prameny minerální vody, která je stáčena. Rovněž se okolo města nachází také několik lázní (Kuršumlijska Banja, Lukovska Banja, Prolom Banja.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Da li Kuršumlija treba da promeni ime u Bele Crkve?. Top Novosti [online]. [cit. 2022-04-07]. Dostupné online. (srbsky) 
  2. [Prezentace města na stránkách kursumlija.org (srbsky) https://kursumlija.org/licna-karta/]
  3. AUTO-PUT MIRA doneće bolju perspektivu za Kuršumliju, Prokuplje, Merošinu a naročito Niš. Niške Vesti [online]. [cit. 2022-04-07]. Dostupné online. (srbsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]