Žamberk (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Žamberk
Nádraží v Žamberku
Nádraží v Žamberku
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Pardubický
Město Žamberk
Souřadnice
Žamberk (nádraží)
Žamberk (nádraží)
Provozovatel dráhy Správa železnic
Kód stanice 533208
Tratě 021
Nadmořská výška 420 m n. m.
V provozu od 10. ledna 1874
Zabezpečovací zařízení elektronické stavědlo K-2002
Dopravních kolejí 3
Nástupišť (hran) 3 (3)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava Ne
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaBariérové WCPlatba v EurechČekárna pro cestující
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Žamberk je železniční stanice v jižní části města Žamberk v okrese Ústí nad Orlicí v Pardubickém kraji nedaleko řeky Divoká Orlice. Leží na neelektrifikované jednokolejné trati 021. Asi 500 metrů severně je umístěno městské autobusové nádraží.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 10. ledna 1874 společností Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB), která zprovoznila svou trať z Hradce Králové do Lichkova, 10. října téhož roku byla dokončena spojka na nové nádraží z Ústí nad Orlicí, ležící na trati mezi Prahou a Olomoucí, do Letohradu. 15. října 1875 ÖNWB stavebně prodloužila trať přes hranici do Pruska. Autorem univerzalizované podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. Trasa byla výsledkem snahy o propojení železniční sítě ÖNWB severovýchodním směrem.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy. Elektrická trakční soustava zde byla zprovozněna 29. prosince 1982, v roce 2008 byly troleje prodlouženy dále na Lichkov a státní hranici s Polskem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde tři nekrytá jednostranná nástupiště, k příchodu k vlakům slouží přechody přes koleje. Z nádraží odbočuje jedna nákladní vlečka.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]