Štírek domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxŠtírek domácí
alternativní popis obrázku chybí
štírek domácí vedle pravítka
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenklepítkatci (Chelicerata)
Třídapavoukovci (Arachnida)
Řádštírci (Pseudoscorpiones)
Čeleďštírkovití (Cheliferidae)
Rodštírek (Chelifer)
Binomické jméno
Chelifer cancroides
(Linné, 1758)
Synonyma
  • štírek knihový
  • štírek obecný
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štírek domácí (Chelifer cancroides) je druh štírka z čeledi Cheliferidae (štírkovití). Je to malý pavoukovec, který se vyskytuje především v lidských příbytcích a v jejich okolí. Ideálním prostředím pro něj jsou rohy kuchyní a koupelen, kde se hromadí špína, která obsahuje jeho kořist. Tělo měří asi 2,5-4,5 mm a svou tělesnou stavbou, podobně jako jiní štírci, připomíná štíra. Jeho několik milimetrů dlouhá klepítka (pedipalpy) sloužící mu k lapání kořisti mají na konci jedovou žlázu, pomocí níž svou oběť paralyzuje. Živí se především roztoči. Žije jeden až tři roky v závislosti na prostředí. Z hlediska člověka je nejen neškodný, ale dokonce i užitečný, neboť likviduje různé druhy roztočů včetně kleštíka včelího.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu štírek domácí na Wikimedia Commons
  • SLÁMA, Karel. Respiratory cycles of Chelifer cancroides (Pseudoscorpiones) and Galeodes sp. (Solifugae). European Journal of Entomology. 1995, roč. 92, s. 543–552. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-01. (česky) 
  • Utah Pests Fact Sheet: Pseudoscorpions [online]. Utah State University Extension and Utah Plant Pest Diagnostic Laboratory, 2008. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-06-25. (anglicky)