Přeskočit na obsah

Spermatofor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Spermatofor je pouzdro či hmota, tvořená samci různých živočišných druhů, obsahující spermie, jež je v průběhu kopulace vcelku přeneseno do samičího pohlavního ústrojí. Může obsahovat výživu pro samičku, až na výjimky není však výživová hodnota příliš vysoká.

Bezobratlí[editovat | editovat zdroj]

Spermatofor je obvyklý u pavoukovců. U rozličných druhů hmyzu spermatofor navíc obklopuje bílkovinný spermatofylax; ten má za úkol zabránit samičce v kontrole nad inseminací, čímž umožňuje úplný přenos spermatu ze spermatoforu.

Hlavonožci[editovat | editovat zdroj]

Většina hlavonožců používá k oplodňování samic specializované rameno zvané hektokotylus. Spermatofory chobotnice velké jsou asi metr dlouhé.[1] Složitý hydraulický mechanismus uvolňuje spermie ze spermatoforu a samice si je ukládá dovnitř svého těla.[2] U některých hlavonožců, například u rodu argonaut, je rameno odvrhovací a schopné samostatného pohybu. Dokáže přežívat delší čas v těle samice – natolik, že je Georges Cuvier, který je pojmenoval hektokotylus, mylně považoval za parazitujícího červa. V některých případech mohou být v těle jedné samice současně přítomny spermatofory vícero samců.[3]

Obratlovci[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy obratlovců se taktéž rozmnožují za pomoci spermatoforu. Samci mnoha druhů čolků a mloků vytvářejí spermatofor. Samičky se mohou rozhodnout, zda jej přijmou, rozhodnutí závisí na úspěchu samce při páření.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Spermatophore na anglické Wikipedii.

  1. Carefoot, Thomas. Octopuses and Relatives: Reproduction [online]. [cit. 2021-01-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 22 April 2017. 
  2. RUPPERT, Edward E.; FOX, Richard S.; BARNES, Robert D. Invertebrate Zoology. [s.l.]: Cengage Learning, 2008. Dostupné online. ISBN 978-81-315-0104-7. S. 363–364. 
  3. Marah J. Hardt, Sex in the Sea: Our Intimate Connection with Sex-Changing Fish, Romantic Lobsters, Kinky Squid, and Other Salty Erotica of the Deep

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]