Brod

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Říční brod)
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Brod (rozcestník).
Brod přes potok Pine, Ogle County, Illinois, USA
Přechod brodu, cca 2500 let př. n. l., Egypt
Překonávání brodu terénním automobilem, Þórsmörk, Island
Brod přes Sázavu v Kácově

Brod je mělký úsek řeky nebo potoka vhodný k překonání tohoto vodního toku pěšky, na koni či jiném zvířeti nebo vozidlem.

Využívají se zpravidla přirozeně příhodná místa, kde je koryto širší a mělké a pevné (kamenité) dno. Někdy bývají brody pro dopravu stavebně upraveny zarovnáním dna, v některých případech jeho zpevněním výdřevou, dlážděním nebo panely. Největší hloubka vody pro brodění je závislá na rychlosti toku a použitém způsobu dopravy.

Brody představovaly klíčová místa při vzniku prvních stezek. K jejich obraně vznikala na březích chráněná sídla, která mnohdy dala vznik budoucím městům.

Brod v místních názvech[editovat | editovat zdroj]

Slovo brod se také vyskytuje v řadě místních názvů, zvláště měst. V Českých zemích jsou to například Český Brod, Havlíčkův Brod, Uherský Brod nebo Železný Brod. Stejné slovo se používalo v dalších slovanských jazycích, odtud například Slavonski Brod v Chorvatsku. Anglický výraz ford se vyskytuje v názvech britských měst Oxford (Volský Brod) či Stratford, německé furt v názvech Frankfurt (Francký Brod), Schweinfurt (Svinibrod) Furth im Wald a podobně (Lesní Brod).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]