Ľupčanský hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ľupčanský hrad

Ľupčanský hrad
Účel stavby

veřejnosti přístupný hrad

Základní informace
Výstavba 13. století
Přestavba 20. století
Poloha
Adresa , SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Ľupčianský hrad
Ľupčianský hrad
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ľupčanský hrad (slovensky Lupčiansky hrad) je hrad na Horehroní, který se vypíná nad obcí Slovenská Ľupča. Je to národní kulturní památka SR.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Nachází se v údolí Hronu, přímo nad obcí Slovenská Ľupča, asi 10 km východně od Banské Bystrice. Je postaven na jihovýchodním okraji Starohorských vrchů v nadmořské výšce cca 440m. Přístupný je cestou z obce.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Hrad s názvem Liptza se písemně vzpomíná v roce 1250 a vznikl na místě staršího hradiště po vpádu Mongolů v roce 1241. Významná poloha na přístupové cestě k středoslovenským hornickým městům udělala z hradu časté sídlo panovníků.

V červnu 1443 zasáhlo Uhersko silné zemětřesení, které hrad velmi poškodilo. Následovaly rozsáhlé opravy, další následovaly po roce 1572, kdy nový správce Pavel Rubigall realizoval jeho přestavbu. V neklidném období na přelomu 17. a 18. století často měnil majitele a byl opakovaně vyrabován. Postupně ztratil funkci správního centra a jeho osud zpečetil požár, po kterém byly prováděny pouze nezbytné opravy.

Panovníci využívali nově postavené kaštely a v opuštěném areálu hradu vznikl sirotčinec. Později přibyla škola a výchovný ústav pro mladistvé. Po druhé světové válce areál sloužil jako učiliště, prostory charity, ale i pro potřeby Socialistického svazu mládeže. Během 90. let hrad spravoval Krajský památkový ústav v Banské Bystrici, od kterého jej v roce 2002 převzaly Železárny Podbrezová. Nový vlastník provedl na Ľupčanském hradě rozsáhlé rekonstrukční práce, které výrazným způsobem zatraktivnily celý areál.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Na horním hradě se nachází do skalního bradla vysekaná studna s hloubkou 62 metrů, ze které vede úniková chodba mimo hradby
  • Na horním nádvoří se nacházejí dva bohatě zdobené kamenné portály
  • V horním podlaží hradu se nachází hradní kaple s freskovou výzdobou a sakristie s bohatě malovaným dřevěným stropem
  • Na dolním nádvoří se nachází tzv. Korvínova lípa s odhadovaným věkem přes 700 let, čímž patří mezi nejstarší lípy ve střední Evropě
  • Nacházejí se zde originály soch z roku 1725, pocházející z morového sloupu z náměstí v Slovenské Lupči

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ľupčiansky hrad na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]