Nálezy dinosaurů na území Česka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Český dinosaurus)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Toto je seznam nálezů dinosauřích fosílií v Česku řazený chronologicky podle data prvního objevu v dané lokalitě.

Starší nálezy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článcích Procerosaurus a Albisaurus.

V roce 1878 popsal z českého území (obec Holubice u Kralup nad Vltavou) domnělého dinosaura přírodovědec a paleontolog profesor Antonín Frič pod názvem Procerosaurus exogyrarum. V roce 1905 pak přibyl další druh, považovaný Fričem za dinosaura příbuzného rodu Iguanodon - Albisaurus scutifer. Nález pochází od obce Srnojedy na Pardubicku. Oba nálezy však byly dlouhodobě považovány za fosílie jiných pravěkých plazů (ve druhém případě nejspíš křídového aligátora). Jak se nicméně ukázalo podrobným mikroskopickým výzkumem výbrusů fosílií v červnu roku 2011, možná nakonec opravdu patřily neptačím dinosaurům o stáří 100 a 88,5 milionu let[1].

Červený Kostelec[editovat | editovat zdroj]

Replika otisku tříprsté stopy českého dinosaura (či dinosauromorfa) od Červeného Kostelce.

Prvním jistým nálezem dinosaura na našem území byla počátkem 90. let 20. století tříprstá fosilní stopa o rozměrech 14×18 cm v lomu U Devíti Křížů (lidově "Krákorka") nedaleko Červeného Kostelce. Patřila malému příslušníkovi dravých dinosaurů (teropodů). Stopa je poměrně dobře zachovaná, ale chybí jí část levého a prostředního prstu.[2] Objev další dinosauří stopy byl v médiích oznámen 31. března 2011.[3]

Brno – Švédské šance[editovat | editovat zdroj]

Počátkem roku 2013 byl pak oznámen objev prvního známého neptačího teropoda (jediného zubu, překlasifikovaného z původního určení) ze svrchnojurských sedimentů (stáří kolem 160 milionů let) v okolí Brna. Zub byl popsán roku 2014 v periodiku Acta Palaeontologica Polonica.[4] V prosinci roku 2014 byla oficiálně publikována studie Daniela Madzii o nálezu zubu prvního českého teropodního dinosaura (lokalita Švédské šance v Brně).[5]

Mezholezy[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Burianosaurus.
Levá stehenní kost českého ornitopoda od Kutné Hory.

Na jaře roku 2003 byla lékařem Michalem Moučkou v lomu u obce Mezholezy u Kutné Hory objevena fosílie stehenní kosti ornitopodního dinosaura, který byl v roce 2017 popsán Danielem Madziou jako Burianosaurus.

V roce 2004 byly v lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku nalezeny fragmenty prstních článků. S velkou pravděpodobností náležely stejné končetině dinosaura, z níž pochází i stehenní kost objevená v roce 2003. 14. května 2005 byla opět v lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku nalezena další dinosauří kost. Není jasné, zda jde o kost patřící stejnému jedinci, z něhož byla již dříve objevena zmiňovaná stehenní kost, nebo zda jde o jedince jiného. Objevil ji doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc. s týmem studentů paleontologie z Karlovy univerzity.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://aktualne.centrum.cz/domaci/clanek.phtml?id=705328
  2. https://dinosaurusblog.com/2009/11/03/819828-informacni-karta-jedineho-ceskeho-teropoda/
  3. http://www.rozhlas.cz/meteor/stopa/_zprava/cesko-ma-noveho-dinosaura--872200 Český rozhlas - METEOR
  4. Madzia D. (2014). The first non-avian theropod from the Czech Republic. Acta Palaeontologica Polonica, 59: 855–862.
  5. https://dinosaurusblog.com/2013/02/10/objeven-prvni-dinosauri-zub-v-cechach/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]