Český dinosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxČeský dinosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 94 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Stehenní kost českého iguanodonta
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Infrařád ornitopodi (Ornithopoda)
Čeleď iguanodontovití? (Iguanodontidae)
Rod Nejisté zařazení (Inc. sed.)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Další objevy[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 1878 popsal z našeho území (obec Holubice u Kralup nad Vltavou) domnělého dinosaura přírodovědec a paleontolog profesor Antonín Frič pod názvem Procerosaurus exogyrarum. V roce 1905 pak přibyl další druh, považovaný Fričem za dinosaura příbuzného rodu Iguanodon - Albisaurus scutifer. Nález pochází od obce Srnojedy na Pardubicku. Oba nálezy však byly dlouhodobě považovány za fosílie jiných pravěkých plazů (ve druhém případě nejspíš křídového aligátora). Jak se nicméně ukázalo podrobným mikroskopickým výzkumem výbrusů fosílií v červnu roku 2011, možná nakonec opravdu patřily neptačím dinosaurům o stáří 100 a 88,5 milionu let[1]. Počátkem roku 2013 byl pak oznámen objev prvního známého neptačího teropoda (jediného zubu, překlasifikovaného z původního určení) ze svrchnojurských sedimentů (stáří kolem 160 milionů let) v okolí Brna. Zub popsal v rámci své bakalářské práce tehdejší student brněnské Masarykovy univerzity Daniel Madzia [2].

Historie nálezu[editovat | editovat zdroj]

Na jaře roku 2003 byly objeveny první prokazatelné pozůstatky dinosaura na území České republiky. K objevu došlo v lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku. Jednalo se o fragment stehenní kosti dlouhé přibližně 40 cm a další malý úlomek (z pánve či žebra). Náhodným nálezcem se stal kutnohorský lékař a amatérský sběratel fosílií Michal Moučka. Ten o svém objevu říká: „Původně jsme šli do lomu jen hledat zkameněliny ústřic. Pak jsem si ale všiml, že ze země kouká kousek kosti.“

Na povrchu stehenní kosti byly objeveny stopy po zubech nejméně tří žraloků. Nelze ale určit, zda se jednalo o žraloky různého druhu nebo různě staré jedince. Pravděpodobně tedy byla mršina po nějakou dobu přenášena mořskými proudy a postupně se rozpadala.

Replika otisku tříprsté stopy českého dinosaura (či dinosauromorfa) od Červeného Kostelce.

Popis dinosaura[editovat | editovat zdroj]

Nalezené fragmenty patří býložravému ornitopodnímu dinosaurovi, možná patřícímu do čeledi Iguanodontidae, dlouhému maximálně 4 metry a vysokému asi 1,2 až 2 metry. Byl tedy podstatně menší než např. Iguanodon bernissartensis ze spodní křídy západní Evropy. Tyto rozměrové rozdíly mohou být způsobeny tím, že český dinosaurus byl tzv. inzulární formou živočicha (tedy formou, která se vyvinula na ostrovech s menším ekologickým prostorem). Pohyboval se po dvou i po čtyřech, měl mohutné končetiny s tříprstými chodidly a kopýtkovitými drápy a zřejmě s bodcem na palci.

Žil pravděpodobně v období svrchnokřídového cenomanu (asi před 100 – 94 miliony let) v ostrovním prostředí (na našem území se tehdy rozprostíralo mělké moře se soustavou ostrovů). Sdružoval se stejně jako většina ostatních typů býložravých dinosaurů do malých skupin. Živil se převážně pobřežními slanomilnými a poléhavými jehličinami druhu Frenelopsis alata.

Další objevy[editovat | editovat zdroj]

Prvním jistým nálezem dinosaura na našem území byla počátkem 90. let 20. století tříprstá fosilní stopa o rozměrech 14×18 cm v lomu U Devíti Křížů (lidově "Krákorka") nedaleko Červeného Kostelce. Patřila malému příslušníkovi dravých dinosaurů (teropodů). Stopa je poměrně dobře zachovaná, ale chybí jí část levého a prostředního prstu.[3] Objev další dinosauří stopy byl v médiích oznámen 31. března 2011.[4]

V roce 2004 byly v lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku nalezeny fragmenty prstních článků. S velkou pravděpodobností náležely stejné končetině dinosaura, z níž pochází i stehenní kost objevená v roce 2003.

14. května 2005 byla opět v lomu poblíž Mezholez na Kutnohorsku nalezena další dinosauří kost. Není jasné, zda jde o kost patřící stejnému jedinci, z něhož byla již dříve objevena zmiňovaná stehenní kost, nebo zda jde o jedince jiného. Objevil ji doc. RNDr. Václav Ziegler, CSc. s týmem studentů paleontologie z Karlovy univerzity.

V prosinci roku 2014 byla oficiálně publikována studie Daniela Madzii o nálezu zubu prvního českého teropodního dinosaura (lokalita Švédské šance v Brně)[5].

Levá stehenní kost českého ornitopoda od Kutné Hory.

Fiktivní čeští dinosauři[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 se na internetu objevila recesistická zpráva o objevu velkého teropodního dinosaura jménem Torvosaurus orliciensis v Orlických horách (nedaleko obce Kounov). V roce 2016 pak přibyl další fiktivní rod, ceratopsid Hlukyceratops kounoviensis.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://aktualne.centrum.cz/domaci/clanek.phtml?id=705328
  2. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2013/02/10/objeven-prvni-dinosauri-zub-v-cechach/
  3. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2009/11/03/819828-informacni-karta-jedineho-ceskeho-teropoda/
  4. http://www.rozhlas.cz/meteor/stopa/_zprava/cesko-ma-noveho-dinosaura--872200 Český rozhlas - METEOR
  5. https://dinosaurusblog.wordpress.com/2013/02/10/objeven-prvni-dinosauri-zub-v-cechach/
  6. http://dinosaurusblog.com/2016/06/16/torvosaurus-orliciensis-a-hlukyceratops-kounoviensis/

Literatura[editovat | editovat zdroj]