Dinosauři v Čechách

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dinosauři v Čechách
Autor Vladimír Socha
Ilustrátor Vladimír Rimbala
Země Česká republika
Jazyk český
Námět dinosauři, paleontologie
Žánr Věda, naučná pro mládež
Vydavatel Vyšehrad
Datum vydání 15. května 2017 (1. vydání)
Typ média vázané
Počet stran 200
ISBN 9788074297991
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dinosauři v Čechách je populárně naučná kniha, jejímž tématem jsou objevy velkých druhohorních plazů (dinosaurů, ptakoještěrů a mořských mosasaurů a plesiosaurů) na geografickém území současné České republiky. Autorem je popularizátor paleontologie a dalších přírodních věd Vladimír Socha. Tvůrcem ilustrací je slovenský výtvarník Vladimír Rimbala.

Obsah[editovat | editovat zdroj]

V knize se pojednává i o stopách dinosaurů, objevených v České republice. Jednou z nich je tříprstá stopa teropoda z lomu U Devíti křížů u Červeného Kostelce.

Kniha pojednává o dějinách objevů dinosaurů i dalších druhohorních plazů ve světě i na území Česka, a to od starověku až po současnost. Dále se věnuje popisu současného výskytu fosilních objevů těchto pravěkých plazů i příběhům souvisejícím. Popisuje podrobně například objev trpasličího ornitopoda od Kutné Hory z roku 2003 (viz také Burianosaurus), identifikaci zubu tetanurního teropoda od Brna z roku 2012, objev mláděte azdarchoidního ptakoještěra od Chocně v roce 1880, objevy profesora Antonína Friče a mnoho dalšího. Kniha je vůbec prvním publikovaným uceleným pohledem na tyto objevy na českém území.

Nakladatelské údaje[editovat | editovat zdroj]

Kniha vyšla 15. května roku 2017 v pražském nakladatelství Vyšehrad. Ilustrátor Vladimír Rimbala byl v květnu 2018 nakladatelstvím Vyšehrad oceněn za tento titul výroční nakladatelskou cenou za výtvarné zpracování knihy.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.ivysehrad.cz [online]. [cit. 2018-05-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-05-17. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]