Čemeřice smrdutá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Čemeřice smrdutá

alternativní popis obrázku chybí
čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: čemeřice (Helleborus)
Binomické jméno
Helleborus foetidus
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se asi 40–100 cm vysokou vytrvalou bylinu, oddenek chybí.[1] Stonek je dřevitý a přezimující, rostlina páchne. listy jsou pouze lodyžní, bazální listy chybí, listy jsou dlouze řapíkaté. Čepel je dlanitě členěná, znoženě sečná, na okraji jemně zubatá, naspodu žláznaté.[2] Listy přecházejí v nečleněné vejčité listeny.[3] Květy jsou nápadné, uspořádané do bohatých vrcholíků, stopky v květenství jsou žláznaté, jsou nicí a zvonkovitého tvaru. Rostliny kvetou brzy na jaře, v březnu až v dubnu.[1] Kališních lístků je 5, jsou pataloidní, tedy napodobují korunu a jsou někdy interpretovány jako okvětí.[2] Jsou zelené, na okraji často tmavě červeně lemované. Korunní lístky jsou přeměněny na nálevkovitá nektária, kterých je asi 7–8.[3] Tyčinek je mnoho. Plodem je měchýřek, měchýřky jsou asi 2–2,8 cm dlouhé, kýlnaté a jsou uspořádány do souplodí, ovšem v nízkém počtu, často jen 1–3. Počet chromozómů je 2n=32.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čemeřice smrdutá je původní v západní a jihozápadní Evropě s přesahem do severní Afriky, na sever po Anglii a Německo. V České republice je jen pěstovaná na zahrádkách jako okrasná jarní bylina, jen tu a tam zplaňuje. Jako původní se ale vyskytuje už v sousedním Rakousku a Německu.[4][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HROUDA, Lubomír. Helleborus L. In KUBÁT, Karel et. all.. Klíč ke květeně České republiky. Praha : Academia, 2002. S. 111. (česky)
  2. a b c CHRTKOVÁ, Anna. Helleborus L.. In HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha : Academia, 1988. S. 374-378. (česky)
  3. a b FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy)  
  4. hellebores.org. [s.l.] : [s.n.]. Dostupné online. (anglicky)