Čemeřice smrdutá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxČemeřice smrdutá
alternativní popis obrázku chybí
Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod čemeřice (Helleborus)
Binomické jméno
Helleborus foetidus
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) je druh rostliny z čeledi pryskyřníkovité (Ranunculaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o asi 40–100 cm vysokou vytrvalou bylinu, oddenek chybí.[1] Stonek je dřevitý a přezimující, rostlina páchne. listy jsou pouze lodyžní, bazální listy chybí, listy jsou dlouze řapíkaté. Čepel je dlanitě členěná, znoženě sečná, na okraji jemně zubatá, naspodu žláznaté.[2] Listy přecházejí v nečleněné vejčité listeny.[3] Květy jsou nápadné, uspořádané do bohatých vrcholíků, stopky v květenství jsou žláznaté, jsou nicí a zvonkovitého tvaru. Rostliny kvetou brzy na jaře, v březnu až v dubnu.[1] Kališních lístků je 5, jsou pataloidní, tedy napodobují korunu a jsou někdy interpretovány jako okvětí.[2] Jsou zelené, na okraji často tmavě červeně lemované. Korunní lístky jsou přeměněny na nálevkovitá nektária, kterých je asi 7–8.[3] Tyčinek je mnoho. Plodem je měchýřek, měchýřky jsou asi 2–2,8 cm dlouhé, kýlnaté a jsou uspořádány do souplodí, ovšem v nízkém počtu, často jen 1–3. Počet chromozómů je 2n=32.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čemeřice smrdutá je původní v západní a jihozápadní Evropě s přesahem do severní Afriky, na sever po Anglii a Německo. V České republice je jen pěstovaná na zahrádkách jako okrasná jarní bylina, jen tu a tam zplaňuje. Jako původní se ale vyskytuje už v sousedním Rakousku a Německu.[4][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HROUDA, Lubomír. Helleborus L. In: KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha: Academia, 2002. S. 111. (česky)
  2. a b c CHRTKOVÁ, Anna. Helleborus L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha: Academia, 1988. S. 374-378. (česky)
  3. a b FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz: [s.n.], 2005. (německy) 
  4. hellebores.org. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. (anglicky)