Údolí padlých

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Údolí padlých
Účel stavby

Frankistický pomník obětem španělské občanské války a hrobka generála Franca.

Základní informace
Architekti Pedro Muguruza, Diego Méndez
Výstavba 19401958
Poloha
Adresa San Lorenzo de El Escorial, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Souřadnice
Údolí padlých
Údolí padlých
Další informace
Web http://www.valledeloscaidos.es/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Údolí padlých (španělsky El Valle de los Caídos) je pomník postavený v letech 19401958 v obci San Lorenzo de El Escorial v madridském společenství. Nachází se 9,5 km severně od kláštera El Escorial v pohoří Sierra de Guadarrama. Na jeho podobě spolupracovali architekti Pedro Muguruza a Diego Méndez. Náleží ke španělskému národnímu dědictví od roku 1957, kdy byl zpřístupněn veřejnosti.

Francisco Franco nařídil jeho výstavbu a je zde také pohřben vedle Josého Antonia Prima de Rivery, zakladatele strany Španělská falanga, spolu s 33 872 frankistů a republikánů, kteří bojovali v občanské válce. Na této kontroverzní stavbě se podílelo i zhruba dvacet tisíc politických vězňů z řad někdejších republikánů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Konstrukce monumentu byla započata v roce 1940 a dokončena v roce 1959. Projekt byl vyzdoben monumentálními sochami Juana de Ávalose a kopulí s mozaikou barcelonského umělce Santiaga Padróse. V klášterních archivech jsou záznamy o přibližně polovině pohřbených. Identita druhé poloviny není známa. Juan Pinyol prokázal, že nejméně 500 z těchto pohřbů byly plodem ilegálního přesunu těl; případ byl otevřen soudcem Baltasarem Garzonem a nyní je vyšetřován.[1]

Ještě před pár lety se každého 20. listopadu (datum úmrtí Franca a Rivery) Údolí padlých měnilo ve shromaždiště zastánců extrémní pravice (frankistů) a následovníků Rivery.[2]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

V komplexu se nachází benediktínské opatství, jehož jedna část se přestavěla na ubytování pro turisty, dále jedna bazilika vykopaná ve skále, kde se nacházejí hrobky Franca a Rivery.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valle de los Caídos na španělské Wikipedii.

  1. Pomník na Público.es španělsky
  2. O pomníku na stránkách intereconomia.com španělsky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]