Údolí padlých

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Údolí padlých
Účel stavby

Frankistický pomník obětem španělské občanské války a hrobka generála Franca.

Základní informace
Architekti Pedro Muguruza, Diego Méndez
Výstavba 19401958
Poloha
Adresa San Lorenzo de El Escorial, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Údolí padlých (španělsky El Valle de los Caídos) je pomník postavený v letech 19401958 v obci San Lorenzo de El Escorial v madridském společenství. Nachází se 9,5 km severně od kláštera El Escorial v pohoří Sierra de Guadarrama. Na jeho podobě spolupracovali architekti Pedro Muguruza a Diego Méndez. Náleží ke španělskému národnímu dědictví od roku 1957, kdy byl zpřístupněn veřejnosti.

Francisco Franco nařídil jeho výstavbu a je zde také pohřben vedle Josého Antonia Prima de Rivery, zakladatele strany Španělská falanga, spolu s 33 872 frankistů a republikánů, kteří bojovali v občanské válce. Na této kontroverzní stavbě se podílelo i zhruba dvacet tisíc politických vězňů z řad někdejších republikánů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Konstrukce monumentu byla započata v roce 1940 a dokončena v roce 1959. Projekt byl vyzdoben monumentálními sochami Juana de Ávalose a kopulí s mozaikou barcelonského umělce Santiaga Padróse. V klášterních archivech jsou záznamy o přibližně polovině pohřbených. Identita druhé poloviny není známa. Juan Pinyol prokázal, že nejméně 500 z těchto pohřbů byly plodem ilegálního přesunu těl; případ byl otevřen soudcem Baltasarem Garzonem a nyní je vyšetřován.[1]

Ještě před pár lety se každého 20. listopadu (datum úmrtí Franca a Rivery) Údolí padlých měnilo ve shromaždiště zastánců extrémní pravice (frankistů) a následovníků Rivery.[2]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

V komplexu se nachází benediktínské opatství, jehož jedna část se přestavěla na ubytování pro turisty, dále jedna bazilika vykopaná ve skále, kde se nacházejí hrobky Franca a Rivery.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valle de los Caídos na španělské Wikipedii.

  1. Pomník na Público.es španělsky
  2. O pomníku na stránkách intereconomia.com španělsky

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]