Provincie Ávila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Ávila (provincie))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
provincie Ávila
Provincia de Ávila
(Province of Ávila) IberianPeninsulaNASA (cropped).jpg
Vlajka
Vlajka
Znak
Znak
Geografie
Localización de la provincia de Ávila.svg
Hlavní město Ávila
Souřadnice
Rozloha 8 048 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 171 680 (2014)
Hustota zalidnění 21,3 obyv./km²
Jazyk španělština
Národnostní složení Španělé
Správa regionu
Nadřazený celek Kastilie a León
Podřízené celky 248 obcí
Zastoupení v kongresu: 3 křesel
Zastoupení v senátu: 4 křesla
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 ES-AV
NUTS ES411
Oficiální web www.diputacionavila.es
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provincie Ávila (výslovnost: [´aβila]) je provincie středo-západního Španělska na jihu autonomního společenství Kastilie a León. Hraničí na jihu s provinciemi Toledo a Cáceres, na západě s provincií Salamanca, na severu s Valladolidem, na východě se Segovií a Madridem. Provincie má 165 138 obyvatel (2002). Hlavním městem je Ávila.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Provincie se dělí na dva přirozené celky, které se naprosto liší co do půdy i klimatu. Severní část je náhorní rovina s půdou neurčité kvality, kamenitou v údolích; a klima se střídá od krutých zim po extrémní horka v létě. Oproti jižní části je zde rozšířenější zemědělství. Jižní část provincie je tvořena rozeklanými žulovými sierras, mezi nimiž však jsou chráněná a dobře zavodněná údolí s bohatou vegetací. Zimy zde, zvláště ve vyšších polohách v oblasti Paramera a v pustých krajích Ávily, jsou dlouhé a kruté, ale klima není nezdravé.

Hlavním horským řetězem v provincii je Guadarrama, která odděluje tuto provincii od Madridu; Paramera a Sierra de Ávila, západně od Guadarramy; a stěna pohoří Sierra de Gredos podél jižní hranice. Nejvyšším vrcholem je Pico Almanzor. Hřebeny, které se větví od Paramery, jsou pokryty cennými bukovými, dubovými a jedlovými lesy, které se velmi liší od holých vrcholů Sierra de Gredos.

Hlavními řekami jsou Alberche a Tiétar, které patří do povodí Taja, a Tormes, Trabancos a Adaja, náležející do povodí Duera.

Znak provincie[editovat | editovat zdroj]

Čtvrcený štít, 1) ve stříbře kamenný hrad v plamenech na zlaté terase (Arenas de San Pedro); 2) čtvrceno, a) a d) ve stříbře pták (vrána) svých barev na zeleném pažitu, b) a c) ve zlatě cypřiš a pinie svých barev na zeleném pažitu (Piedrahita); 3) v modrém vpravo posunutá brána hradu a doleva skákající jezdec na stříbrném koni bez uzdy a s kopím v ruce (Arévalo); 4) v modrém přirozená stojící zebra na zeleném pažitu (Cebreros); v patě vložená modrá špice s kamenným římským mostem o 3 obloucích nad sb. a m. vlnami, po nichž pluje bárka svých barev, vrcholící stříbrným latinským křížem (Barco de Ávila). Srdeční štítek: v červeném stříbrný obraz katedrály v Ávile (Ávila) a na jejím cimbuří poprsí krále Alfonsa s korunou, žezlem a mečem ze stejného kovu, v patě černý nápis "Ávila del Rey". Klenot: uzavřená královská koruna.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]