Zvonek (rostlina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zvonek

Zvonek Campanula scheuchzeri
Zvonek Campanula scheuchzeri
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: zvonkovité (Campanulaceae)
Rod: zvonek (Campanula)
L.

Zvonek (Campanula) je rozsáhlý rod dvouděložných rostlin s nejčastěji pětidílnou nálevkovitou nebo zvonkovitou korunou většinou bílé, růžové, modré nebo fialové barvy, je rozlišováno asi 400 druhů rostoucích převážně v mírném pásu severní polokoule, obzvláště hojně v oblasti Středozemního moře.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to jednoleté, dvouletévytrvalé rostliny, většinou s výběžkatými kořeny, jejíchž lodyhy jsou přímé nebo větvené, lysé nebo chlupaté a dosahují výšky od 5 cm po 2 m.

Rostliny se vyznačují různolistosti, listy vespod lodyhy bývají odlišné od listů horních, navíc níže postavené jsou rozměrově větší než horní. U některých druhů při poranění stonku nebo listu vytéká bílý latex.

Oboupohlavné květy vyrůstají někdy osamoceně, většinou jsou seskupeny do lat nebo hroznů. Bývají velké 2 až 5 cm, někdy jsou i větší. Mají většinou po 5 vytrvalých kališních a volných korunních lístcích, ty bývají rozeklány. Některé druhy mívají mezi kališními lístky ještě menší přívěsky, jejichž tvar a velikost slouží pro první orientační určení druhu. Ve květu je pět volných tyčinek s krátkými vespod ztloustlými nitkami nesoucí volné, spolu zřídka kdy srostlé prašníky. Ze spodního semeníku tvořeného 3 až 5 plodolisty vystupuje čnělka na konci rozeklaná v trojlaločnou bliznu. Pro zabránění samoopylení je květ protandrický, pyl dozrává a vysypává se dřív než uzraje blizna. Na semeníku jsou nektarové žlázky, opylení zajišťuje hmyz.

Plodem je pukající tobolka obalená vytrvalým kalichem mající na střední semenici četná drobná, elipsoidní, hladká semena. Tobolka, převislá nebo vztyčená, se otevírá třemi chlopněmi různě umístěnými.[1][2]

Druhy v České republice[editovat | editovat zdroj]

České republice se vyskytují tyto druhy:

Další druhy jsou v ČR pěstovány jako okrasné rostliny, některé popř. lokálně zplaňují, např. Campanula lactiflora, Campanula speciosa, zvonek česnáčkolistý (Campanula alliariifolia), zvonek kosníkovitý (Campanula rhomboidalis), zvonek zahradní (Campanula medium), zvonek žlutokvětý (Campanula thyrsoides) atd.

Z ČR jsou udávány dva kříženci:

Význam[editovat | editovat zdroj]

Mnoho druhů je s úspěchem používáno v zahradách jako okrasná rostlina, zejména v alpiniích a skalkách, při vhodném umístění nevyžadují příliš péče a pravidelně kvetou. Jednoleté druhy se celkem pravidelně vysemeňují. Některé cizí druhy takto zplaněly a rozšířily se do volné přírody.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Podle "Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin České republiky" byly prohlášeny za:

zvonek hadincovitý, zvonek jesenický
zvonek boloňský, zvonek český, zvonek vousatý, zvonek okrouhlolistý sudetský
zvonek jemný, zvonek sibiřský, zvonek širokolistý, zvonek klubkatý pomoučený
  • druh zaregistrovaný asi omylem: (A3)
zvonek řepka[4]

Další druhy zvonků ve střední Evropě[editovat | editovat zdroj]

Doplnění předchozího seznamu vychází ze starého Dostálova "Klíče k úplné květeně ČSR" a týká se druhů zjištěných na území Slovenska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Flora of China: Campanula [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ornamental plant from Russia: Campanula [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Jan et all. Seznam druhů rostlin v ČR [online]. Botanický ústav AV ČR, Průhonice, rev. 23.01.2011, [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. (česky) 
  4. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, [cit. 2011-11-07]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) 
  5. Dostál J., 1958: Klíč k úplné květeně ČSR. Nakladatelství ČSAV, Praha.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]