Zodiac Killer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zodiac Killer
Portrét sestavený policejním kreslířem z výpovědi svědků

Portrét sestavený policejním kreslířem z výpovědi svědků

Základní údaje
Datum narození ???
Datum úmrtí  ???
Oběť
Modus operandi ubodání, zastřelení
Počet obětí 5-37
Období vraždění 1966 nebo 1968 - 1970
Stát vraždy USA USA
Místo vraždy Kalifornie
Tento článek pojednává o americkém sériovém vrahovi. O nebeském pásu pojednává článek Zvěrokruh.
Vrahův symbol

Zodiac Killer je přezdívka amerického sériového vraha, který řádil na konci šedesátých let 20. století v okolí Severní Kalifornie. Znám je především díky svým dopisům policii a také tím, že nebyl nikdy dopaden, i když bylo více než 2 500 podezřelých. Zodiac je dodnes vyšetřován FBI, policií Vallejo, šerifem Napa okresu, šerifem Solano okresu, sanfranciskou policií a policií města Benicia, dále také policií města Riverside.

Ačkoliv se ve svých dopisech chlubil více než 37 vraždami, policie mu přisuzuje sedm vražedných útoků, z toho pět dokonaných vražd. San Franciská policie případ v roce 2004 uzavřela a začátkem roku 2007 opět otevřela.

Případ[editovat | editovat zdroj]

Potvrzené oběti[editovat | editovat zdroj]

Přestože Zodiac v dopisech tvrdil, že spáchal 37 vražd, vyšetřovatelé se shodli na sedmi potvrzených obětech, z nichž dvě přežily. Obětmi byli:

  • David Arthur Faraday, 17 a Betty Lou Jensenová, 16, byli zastřeleni dne 20. prosince 1968 u Lake Herman Road, na území města Benicia.
  • Michael Renault Mageau, 19, a Darlene Elizabeth Ferrinová, 22, byli postřeleni dne 4. července 1969 na parkovišti Blue Rock Springs Park ve Vallejo. Zatímco Mageau útok přežil, Ferrinová byla prohlášena za mrtvou po příjezdu do Kaiserovy nadační nemocnice.
  • Bryan Hartnell, a Cecelia Ann Shepardová, 22, byli pobodáni dne 27. září 1969 u Lake Berryessa v Napa County. Hartnell šest bodných ran do zad přežil, ale Shepardová zemřela na následky svého zranění 29. září 1969.
  • Paul Lee Stine, 29, byl zastřelen dne 11. října 1969 v San Franciscu.

Podezření na vraždy[editovat | editovat zdroj]

Následující vraždy jsou v podezření, že to jsou vraždy Zodiaca, ačkoli žádný nebyl potvrzen:

  • Robert Domingos, 18, a Linda Edwardsová, 17, byli zastřeleni dne 4. června 1963, na pláži nedaleko Lompoc, Kalifornie. Edwardsová a Domingos byli identifikováni jako možné oběti Zodiaca kvůli specifickým podobnostem mezi jejich vraždou a útoku Zodiaca u jezera Berryessa o šest let později.
  • Cheri Jo Batesová, 18, byla ubodána k smrti dne 30. října 1966, na Riverside Community College v Kalifornii. V případě Batesové je možné podezření na Zodiaca - po čtyřech letech od její vraždy se objevil reportér Paul Avery, který obdržel tip ohledně podobnosti mezi zabíjením Zodiaca a vraždou Batesové. Později Zodiac jedním dopisem zareagoval na vyšetřování vraždy Batesové: ,,To vám to teda trvalo, než jste přišli na moje řádění v Riverside.''
  • Donna Lass, 25, byla unesena 6. září 1970 ze svého apartmánu ve městě South Lake Tahoe. Popravdě řečeno, není zde jediný důkaz, proč by se Zodiac pokoušel Donnu unést. Jediná věc, co jí se Zodiacem spojuje, je fakt, že bydlela pár bloků od Paula Stinea v době jeho vraždy. Zodiac se sice v jednom z dopise zmiňuje o Donně, ale nenapsal žádná fakta nebo důkazy, které by mohly potvrdit, že ji unesl právě Zodiac, což Zodiac vždycky dělal. Několik let poté se jeden detektiv přiznal, že dopis, který se zmiňoval o Donně, zfalšoval, ale toto není ověřená informace, pouhá domněnka. I kdyby byl Zodiac zodpovědný za dopis, není to i důkaz, že Donnu doopravdy unesl.

Hlavní podezřelí[editovat | editovat zdroj]

Arthur Leigh Allen[editovat | editovat zdroj]

Spojení Arthura Leigh Allena se Zodiakem začíná 30. října 1966, kdy byla Cheri Jo Batesová ubodána v Riverside City College. Na konci listopadu 1966 místní policie a deníky obdrželi dopisy psané na stroji, ve kterých se pachatel k vraždě přiznal. Psací stroj byl identifikován jako model "Royal" s typem písma "Elite" nebo "Pica". Allen se údajně v době vraždy nacházel v oblasti Riverside. Tato informace pochází od policejního oddělení ve Valleju. Allen to nejprve potvrdil, později říkal, že se v době vraždy nacházel v nedaleké Pomoně. V době vraždy Batesové byl Allen zaměstnán jako učitel na základní škole v Calaveras County až do konce března 1968. V zaměstnání měl absenci 1.listopadu 1966. Tuto nepřítomnost zdůvodňoval nejprve "školními záležitostmi", což posléze změnil na nemoc. Je otázka, jestli volno nevyužil pro sběr informací pro falešné anonymní přiznání nebo skutečně Batesovou zabil a volno využil k ošetření ran po souboji s Batesovou. Během domovní prohlídky u Allena v bytě v roce 1991 FBI našla psací stroj "Royal" s písmem "Elite". Na konci dubna 1967 byly odeslány tři anonymní dopisy, týkající se vraždy Batesové. Podle Sherwooda Morrilla, pracovníka FBI - sekce identifikace, šlo o práci Zodiaka. Měly dvojité poštovné, což je typické pro Zodiaka. Přibližně v době odeslání těchto dopisů byla v Riverside City College nalezena morbidní báseň vyrytá do školní lavice. Morrill v roce 1970 prohlásil, že je to práce Zodiaka, později bylo toto tvrzení odmítnuto pro špatný stav lavice.

Podle Allenova bratra Rona Allen dostal hodinky značky Zodiak jako vánoční dárek od své matky v roce 1967. Sám Allen odhadoval, že hodinky obdržel v červenci nebo srpnu 1969. Logo hodinek Zodiak je kruh s křížem, což se nakonec stalo poznávacím znamením Zodiaka.

V lednu 1969 Allen hovořil se svým přítelem Donem Cheneym, kdy mu sdělil následující úvahy: Mohl by (Allen) zabíjet náhodně vybrané páry, mohl by psát policii výsměšné dopisy s detaily těchto vražd, mohl by tyto dopisy podepisovat symbolem Zodiaka ze svých hodinek, mohl by sám se nazývat Zodiak, mohl by měnit svůj vzhled pomocí make upu, mohl by si na pistoli připevnit svítilnu a střílet v noci.

Don Cheney sdělil tyto informace policii v roce 1972. Policejní oddělení v San Francisku shledalo jeho výpověď nedostačující pro provedení domovní prohlídky.

Na začátku roku 1968 Allen hovořil se svým přítelem Phillipem, kterému řekl, že je fascinován myšlenkou honu na lidi, že je tento hon lepší než na zvířata, protože lidi mají intelekt.

31.července 1969 Zodiac poslal médiím dopisy se šiframi, po jejichž rozluštění se v nich objevily ty samé myšlenky. Navíc během policejního výslechu v roce 1971 Allen přiznal, že v mládí četl knihu "Nejnebezpečnější hra" ("The Most Dangerous Game"), ve které se objevuje motiv honu na lidi.

Podle prohlášení policie, rodiny a přátel byl Allen fascinován šiframi. Allen používal v běžné mluvě ty samé fráze jako Zodiac ve svých dopisech.

Lake Herman Road: Na konci března 1968 byl Allen vyhozen ze zaměstnání na základní škole pro obtěžování žačky. Bylo to jeho druhé profesní selhání, v roce 1958 byl vyloučen z US Navy pro neschopnost. Bez pravidelného příjmu se Allen přestěhoval k rodičům na Valleja. Podle přátel a rodiny matku nenáviděl a před otcem si připadal méněcenný (otec Ethan byl velmi úspěšný vojenský důstojník). V této době Allen začal přibývat na váze a hodně pít. Později pracoval jako pomocník na čerpací stanici. S blížícími se vánoci a svými narozeninami (18.prosince) v roce 1968 se Allen propadal do spirály deprese a alkoholismu, což mohl být spouštěcí moment násilných činů. Podle studií FBI sérioví vrazi bývají aktivní v místech, které dobře znají. Allen žil jen několik minut jízdy od Lake Herman Road, měl vznětlivou povahu, hodně pil a vždy vozil s sebou v autě zbraň.

Blue Rock Springs: Zodiakův útok v Blue Rock Springs 4. července 1969 byl po sedmi měsících druhý v západní části města Vallejo. Zodiac zde byl pouze čtyři minuty od Allenova domu. Mike Mageau útok přežil a poskytl policii popis Zodiakova vozu. Byl to hnědý vůz, pravděpodobně Corvair. Ve stejný čas měl Allen přítele Philipa, který se mu snažil prodat svůj hnědý Corvair. Podle policie Philip parkoval svůj vůz před čerpací stanicí ve Valleju, kde byl Allen krátce zaměstnán a klíčky byly uvnitř v kanceláři. Philip příležitostně nechal Allena řídit své auto. Je pravděpodobné, že Allen měl přístup ke klíčkům tohoto auta. Existuje rovněž spojení mezi jednou z obětí vraždy u Blue Rock Springs Darlene Ferrinovou a Allenem. Ferrinová pracovala jako číšnice ve jedné restauraci ve Valleju, asi 200 metrů od domu Allena. V té době měl Allen říci Donu Cheneyimu, že si našel číšnici. Podle policejní zprávy byla Darlene viděna s neidentifikovanou osobou, která si měla říkat Lee.

Lake Berryessa: 27. září 1969 Zodiac zaútočil dlouhým nožem na mladý pár u Lake Berryessa. Allen byl náruživým trampem, navštěvoval často rekreační oblasti jako je Lake Berryessa. Při výslechu 6.října 1969 Allen uvedl, že v den útoku "chtěl jít do Lake Beryessa, ale nakonec šel na pobřeží". Později Allen chtěl využít svého souseda Williama Whitea jako alibi. White ho měl vidět u domu a dvakrát s Allenem mluvit. White zemřel pár týdnů po údajném setkání. V ten den byl zastaven dopravním policistou za vysokou rychlost, během rozhovoru si policista všiml, že má Arthur na zadní sedačce krvavý nůž, Arthur uvedl, že zabíjel kuřata. Během výslechu v roce 1971 Allen přiznal, že v autě vezl v den útoku zakrvácený nůž. Bryan Hartnell, který útok přežil, potvrdil, že fyzický zjev a hlas Zodiaka a Allena se shodují. V polovině sedmdesátých let se Hartnell s policejním doprovodem byly podívat na Allena v místě jeho zaměstnání, obchodě "Ace Hardware" na Tennessee Street, v oddělení zahradnických potřeb. Rovněž ho poznal jako útočníka od Lake Berryessa. Na místě útoku se našly stopy o velikosti 10,5, což se rovněž shoduje s botami, které nosil Allen.

Domovní prohlídka: Zhruba po půl roce vyšetřování Arthura dal nakonec okresní soudce svolení k domovní prohlídce Arthurova karavanu, který byl tou dobou zaparkován kompletně mimo Vallejo. Vyšetřovatelé vůz a jeho blízké okolí důkladně prohledali, avšak kromě obrovského množství hlodavců, několika pušek, dvou kuchyňských nožů sedícím popisu z Lake Berryessa a útržků novin, kde se píše o Zodiacovi, nic nenašli. Jeden z vyšetřovatelů však uvedl, že se Allen v průběhu domovní prohlídky choval zmateně, pobíhal okolo a zpočátku byl šokován příchodem vallejských vyšetřovatelů. Allen zažil mnoho dalších domovních prohlídek v následujících letech, v nich se, mimo jiné, našel návod na výrobu bomby, další štosy novin hovořících o Zodiacovi. Nic jiného se však v průběhu let nenašlo. Zajímavostí je to, že Allen bydlel zhruba 50 metrů od bistra, kde pracovala jako číšnice jedna z obětí, a to Darlene Elizabeth Ferrinová. Bylo zjištěno, že Allen do bistra často docházel. Sestra Darlene vypověděla, že se jednou nějaký divný muž zúčastnil pyžamové párty u Darlene doma. Všichni byli oblečení v pyžamech, ale ten muž tam jen seděl v saku, vzpomněla si, že ho Darlene oslovovala ,,Lee'', to jasně koresponduje s Arthurovýmo otcovským jménem Leigh. Dokonce Darlene měla sestře říct, ať si dává na toho muže pozor, že dokáže být nebezpečný. Po smrti Arthura policie opět prohledala jeho dům (32 Fresno street, Vallejo), nalezla mnoho střeliva sedícího na vraždy na Lake Herman Road a Blue Rock Springs, dále našla noviny o Zodiacovi a jednu velmi zajímavou věc, a to video s označením Z. Policie video zabavila, avšak ani po 24 letech nikdy neřekla, co na onom videu se znakem Zodiaca bylo. Zajisté se jednalo o špatný krok ze strany policie města Vallejo, protože právě v tuto chvíli vznikají spekulace o úrovni vyšetřování. Bohužel, mnohoa spekulací je správných. Policie třeba nikdy neporovnala zabavený krvavý nůž z Arthurova auta s ránou od nože z vražd z Lake Berryessa, a tak vlastně Arthur nikdy nemohl být vyvrácen jako vrah.

Obvinění: Krátce před Arthurově smrtí sanfranciská policie spolu se šerifem Napa a policií Vallejo zvažovala Arthura obvinit. Obvinění už bylo takřka hotové, když v tom 26. srpna 1992 Arthur zemřel na masivní infarkt způsobený jeho nezdravou stravou a několikaletým stresem. Následně po jeho smrti policie opět prohledala jeho dům, ale nenalezla zcela nic, co by mělo něco společného se Zodiacem. Při pitvě byly Arthurovi odebrány vzorky tkání, které se později použily k DNA testu se slinami z jedné z obálek v roce 2004, tyto pozdější DNA testy se ukázaly negativní, Arthur měl ve zvyku si nechávat lepit obálky od ostatních, protože jak sám říkal, z lepidla se mu dělalo špatně. Avšak ani po těchto testech šerif Napa okresu a policie Vallejo nevyloučila Arthura z podezřelých. Sanfranciská policie na základě tohoto testu Arthura z podezřelých vyloučila, ale, jak je uvedeno, v roce díky novým vodítkům případ znovu otevřela a dodnes zůstává Arthur jako hlavní podezřelý. Robert Graysmith tvrdí, že po smrti Arthura skončily jeho každodenní výhrůžné telefonáty, kde nějaký muž neustále dýchal do telefonu. Policejní detektiv Dave Toschi, hlavní vyšetřující případu, řekl, že Arthur byl nejlepší podezřelý Zodiaca, na kterém kdy dělal. Dave je dodnes vrahem frustrován, celý případ mu zničil život, odešel od policie a dnes dělá ochranku v nemocnici. Dave Toschi má tradici, že každý den na výročí vraždy v San Fransciscu jezdí přesně na místo, kde kdysi zaparkoval svoje auto a kouká po okolí a rozmýšlí, jak říká, co jim kdysi uniklo. Avšak nejvíce ho zajímá, jak několikrát řekl, jestli je opravdu Zodiac sledoval z nedalekého parku, Zodiac to totiž v dopise uvedl.

Rick Marshall[editovat | editovat zdroj]

Tento muž je stále podezříván jako Zodiac. Většina vyšetřovatelů poukazuje na jeho dobrý fyzický stav, vysokou inteligenci a agresivitu. V době vražd žil v San Francisku poměrně blízko od míst, kde byly vraždy spáchány. Pracoval jako technik v rozhlasové stanici KTIM. Znaky tohoto rádia byly velice podobné šifrám v Zodiacových dopisech. Rick navíc pracoval v kině, kde se promítal Zodiacův oblíbený film Nejnebezpečnější hra. Rick žil v době, kdy byla zavražděna Cheri Jo Batesová, v Riverside, po začátku vyšetřování vraždy se rychle přestěhoval do San Francisca.

Lawrence Kane (Cane)[editovat | editovat zdroj]

Sestra jedné ze Zodiacových obětí označila tohoto muže jako možného únosce a vraha, který její sestru sledoval dlouho před spácháním vraždy. V roce 1962 po autonehodě trpěl vážným poškozením mozku, ztratil schopnost soucitu a kontroly nad svou osobou. Největším pojítkem mezi Kanem a Zodiakem byla velice silná podobnost písma, desítky expertů nikdy nebylo schopno vyloučit jeho podobnost psaní mezi Zodiacem. Kane také seděl policejnímu popisu Zodiaca, byl zhruba stejně vysoký jako Zodiac, avšak policie nikdy neshledala dostatek důkazů k zatčení. Dokonce je známo, že Lawrence znal Darlene Ferrinovou, ani její vražda se nikdy nedokázala spojit s Lawrencem Kanem. Lawrence Kane byl také podezřelý z únosu Kathleen Johnsové, jí a jejího syna vzal na dvou hodinovou projížďku hrůzy. Při vyšetřování byla Kathleen ukázána fotka Lawrence a ona ho téměř jistě identifikovala, po ukázání obrázků Zodiaca řekla, že ten muž, který jí unesl, je ten samý muž, jako Zodiac. Zodiac později na to zareagoval: ,,Tu projížďku jsem si užil, akorát mě dohánělo k šílenství to dítě, co měla s sebou.'' Když došlo k vraždě Darlene Ferrinové, dle přeživšího Michaela se jednalo o vůz 1969 Ambassador, pět dní po její vraždě Lawrence prodal jeho auto, a to vůz 1969 Ambassador. Darlenina sestra vypověděla, že její sestra se bála Lawrence, prý ho jednou viděla někoho zabít. Při vraždě v Blue Rock Springs Michaelovi řekla, že toho muže (vraha) zná, ale že ho Michael znát nechce, protože dokáže být nebezpečný. Lawrence měl zkušenosti se změnou identity, během deseti let si opakovaně měnil jméno na Kane a pak zase na Cane. Zodiac v dopisech uváděl, že má zkušenosti se změnou identity. Když se stala vražda v San Franciscu a dva policisté, kteří právě vyjížděli k vraždě, cestou na Washington Street viděli muže, s popisem sedícím Zodiacovi, akorát byl bílý, vysílačka říkala, že se jedná o černocha, později to bylo opraveno na bělocha. O mnoho let později se policistovi ukázal portrét Lawrence a policista řekl, že tento muž vypadá téměř jako on, ale už si není jistý, protože je to 20 let. Druhý policista byl zastřelen při přestřelce 5 let po vraždě. Při vraždě v San Franciscu byl ubytován Kane v hotelu, který byl 2 bloky od místa vraždy, svědci vypověděli, že podezřelý odcházel severně na Washington Street, čili směrem k hotelu. V jedné ze šifer zní: ,,My name is..'', poté následuje šifra, v šifře je jasně patrné po otočení písmen slovo ,,Kane'', bylo to v roce, kdy si Lawrence změnil své příjmení na Kane. V další, pozdější šifře je zase jasně patrné slovo Cane, opět v roce, kdy si Lawrence změnil příjmení na Cane. Lawrence byl pravděpodobně homosexuál, to by sedělo na Zodiaca, protože dle expertů homosexuál byl, navíc intenzita jeho vražd byla spíše směřována na ženy, proto se podařilo pouze mužům přežít. Lawrencovi se nevěnovalo dostatek času na vyšetřování, a tak jistota vyloučení se Zodiacem zde není. Nikdy nebyl proveden DNA test na obálku. Dle indicií a nepřímých důkazů sedí Lawrance Kane daleko lépe na Zodiaca, než hlavní podezřelý Arthur Leigh Allen. Lawrence měl i jistý odpor k policii, během několika let byl opakovaně zadržen, poprvé za odmítnutí podepsání pokuty, podruhé za sledování dětí a zatřetí kvůli močení na veřejnosti, toto mohlo vytvořit nenávist vůči policii, Zodiac se opakovaně zmiňuje ve svých dopisech, jak moc nesnáší policii, sám sebe stavěl nad policii a myslel si, že je chytřejší než oni. Lawrence ve svém životě opakovaně říkal, že je velmi inteligentní a že by byl schopen před policií unikat. Lawrence Kane zemřel roku 2010, je pochován na hřbitově válečných hrdinů v Nevadě, pokud se tedy jednalo o Zodiaca, tak bylo spravedlnosti učiněno zadost.

Theodore Kaczynski[editovat | editovat zdroj]

Byl podezříván vzhledem k tomu, že měli se Zodiakem některé společné rysy vražd - bydlel v San Francisku v době vražd, uměl vyrobit bombu, oznamoval vraždy, které spáchal sdělovacím prostředkům. Vyšetřovatelé nakonec uznali, že spíše byl fascinován vražděním Zodiaka a že se jej v některých rysech snažil napodobit. Navíc mezi Zodiakem, jeho oběťmi a Kaczynským nebylo žádné spojení. Po prozkoumání rukopisu bylo téměř vyloučeno, že Zodiakem by mohl být tento muž.

Bruce Davis[editovat | editovat zdroj]

Člen Mansonovy rodiny, který byl podezříván vzhledem k tomu, že již dříve byl z podobných vražd obviňován a že v době Zodiakových útoků byl v San Francisku. Jistá fakta ovšem Davise jako Zodiaka vylučují - Davis měl v době vražd dlouhé vlasy, přičemž Zodiac byl krátce střižený, všichni členové Mansonovy rodiny byli důkladně vyšetřeni a jako podezřelí se ukázali jako nevhodní, rukopis Davise se se Zodiakovým neshodoval.

Filmové zpracování[editovat | editovat zdroj]

O Zodiacovi bylo natočeno několik filmů, z těch novějších to jsou film Zodiac (2007) a Zodiak (2005).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]