Wikipedie:Porušení práv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zkratka:
WP:CV
WP:CP
WP:PP
WP:COPYVIO

Tato stránka slouží pro řešení možných porušení autorských práv ve Wikipedii.

Podívejte se také na: Wikipedie:Diskuse o smazání, Wikipedie:Autorské právo a Wikipedie:Archiv porušení práv.

Doporučuje se podívat se občas i na Kategorie:Možná porušení autorských práv, kde se nacházejí i takové články, u kterých byl záznam zde opominut.

Informace pro uživatele, jehož vložený text byl označen jako podezřelý z porušení autorských práv[editovat | editovat zdroj]

Samotná podoba textu nutně neznamená, že k porušení práv skutečně došlo, ale aby text mohl ve Wikipedii zůstat, je třeba ověřit jeho původ.

 • Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence CC-BY-SA,
  pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Wikipedie:OTRS a uveďte to na diskusní stránce daného článku. Nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle CC-BY-SA.
 • Pokud ne, ale materiál je volným dílem (např. autor zemřel před rokem 1944) nebo je dostupný pod licencí vhodnou pro Wikipedii,
  uveďte prosím na diskusní stránce daného článku jednoznačné údaje potvrzující původ.

Další informace naleznete na stránce Wikipedie:Autorské právo.

Pokud podezřelý text nebyl umístěn oprávněně, napište prosím alespoň kvalitní pahýl, nebo to napište na diskusní stránce daného článku, aby mohl být posléze smazán. Pokud nikdo nenapíše alespoň pahýl nového článku, bude označená stránka smazána jeden týden poté, co byla umístěna na stránku Wikipedie:Porušení práv, na kterou je nyní zanesena.

Vkládáním autorských děl do Wikipedie bez výslovného souhlasu autora nebo držitele práv porušujete zákon a pravidla Wikipedie. Uživatelům, kteří opakovaně porušují tato pravidla, může být dočasně zakázáno editovat články. Ale i pokud některý váš příspěvek byl porušením autorských práv, přesto od vás uvítáme vaše původní příspěvky.

Informace pro uživatele, který najde text porušující autorská práva[editovat | editovat zdroj]

Pokud ve Wikipedii naleznete text či obrázek, jehož uvedení ve Wikipedii podle vás může porušovat autorská práva, postupujte podle návodu v kapitole #Oznámení porušení práv.

Alternativní řešení[editovat | editovat zdroj]

Namísto odstranění textu, který porušuje autorská práva, můžete využít některé z následujících řešení:

 • Nahradit článek vlastním bezproblémovým textem. Pokud jste toho schopni, je to vůbec nejlepší řešení problému.
 • Zeptat se majitele autorských práv, zda zveřejnění díla ve Wikipedii za podmínek CC-BY-SA povolil. Někdy se může dokonce ukázat, že ve skutečnosti text do Wikipedie vložil sám autor.
 • Požádat majitele autorských práv o povolení zveřejnění za podmínek CC-BY-SA.

Informace pro držitele autorských práv[editovat | editovat zdroj]

Pokud ve Wikipedii najdete autorské dílo, jehož využití ve Wikipedii podle vás porušuje vaše autorská práva, můžete buď postupovat podle níže uvedeného návodu, nebo můžete kontaktovat libovolného ze správců Wikipedie, který učiní příslušné kroky k vyřešení problému.

Oznámení porušení práv[editovat | editovat zdroj]

Co udělat s článkem porušujícím autorská práva[editovat | editovat zdroj]

Odstraňte text článku a nahraďte jej následujícím textem:

{{copyvio|zdroj=sem umístěte URL nebo jiný odkaz na původní materiál, který byl okopírován}}

Nedojde-li k nápravě do týdne, bude článek smazán.

V případě, že předchozí revize článku autorská práva neporušovaly, postačí prostý revert závadné editace, šablona by článek narušovala.

Poté upozorněte uživatele, např. pomocí

{{copyvio autor|název článku}}

Na konec následujícího seznamu rovněž přidejte položku s odkazem na příslušnou stránku, informacemi o zdroji a pokud jste pouze revertovali, tak i příslušný diff, aby bylo možné článek po týdnu zkontrolovat.

Články zřejmě porušující autorská práva[editovat | editovat zdroj]

Copyvia[editovat | editovat zdroj]

Je možné skrýt/smazat copyvia z 13. 12. 2014, 19:45:44 (CET) a starší.

Hromadná copyvia[editovat | editovat zdroj]

Podezření[editovat | editovat zdroj]

Pokud máte silné a odůvodněné podezření, že nějaký text vložený do Wikipedie porušuje autorská práva, nahraďte příslušný text šablonou {{Podezření na copyvio}} a zapište ho níže. Rovněž prosím nezapomeňte informovat vkladatele textu.
 • Hertzsprungův-Russellův diagram – podezření na podobnost fáze vývoje hvězd s textem "uvnitř" appletu na [16] --Hidalgo944 14. 12. 2010, 00:03 (UTC)
  • Co konkrétně? Podíval jsem se náhodně na tři místa, text podle mě není okopírován. Miraceti 24. 1. 2012, 14:24 (UTC)
 • Jiří Raška z [17] --Jan.Kamenicek 20. 1. 2012, 19:52 (UTC)
  • Nemůže to být naopak? Ten text je sedm let starý a obsahuje toho víc, než text na zmíněném webu. Bohužel ten web nemá uveden žádný datum. Možná by stálo za to frenštátské TIC kontaktovat. Ovšem email na jejich stránkách nikde nevidím. Telefon je +420 556 836 916. Miraceti 24. 1. 2012, 14:16 (UTC)
   • Email již na stránkách mají: ic(zavinac)mufrenstat.cz. --Jvs 7. 5. 2013, 08:30 (UTC)
 • Psychologie osobnosti - U vkladu uživatele Itsepainen jsem neidentifikoval zdroj, ale protože jeho ostatní editace jsou velmi podezřelé, vidím i tohle jako velmi pravděpodobné copyvio. Děkuji za pomoc s ověřením nebo s řešením. Okino (diskuse) 16. 3. 2012, 14:08 (UTC) (též u následující editace). Okino (diskuse) 16. 3. 2012, 14:11 (UTC)
 • Metin2. Zdroj neznám. Viz Diskuse:Metin2. Miraceti 20. 3. 2012, 07:53 (UTC)
 • články o hradech od wikipedisty Freibo, viz např. Hrad na Zámeckém vrchu u Mařenic. Jde o to, že jsou z naprosté většiny zdrojované castes.cz či hrady.cz, dá se když budu přísný nazvat vykrádáním oněch webů. Prosím o posouzení.--Mirek256 23. 4. 2012, 15:13 (UTC)
 • Hans Krebs (generál) sekce Krebsovo a Čujkovovo jednání je, dle slov vkladatele z některých Čujkovových pamětí. Zdroj není vložen. Nemohlo by jít o copyvio? Nazgul02 (diskuse) 14. 12. 2012, 14:27 (UTC)
Soudě podle ruského originálu [18] Čujkovových pamětí jde o brutálně krácený (repliky vynechávány nebo krácena na polovinu, místy jiné vyznění vět) opis. --Jann (diskuse) 7. 10. 2013, 13:22 (UTC)

Probíhající ověřování[editovat | editovat zdroj]

Sem vkládejte věci u nichž je důvod se domnívat, že byly vloženy oprávněným uživatelem (např. tvrdí to v diskusi). Ověřování probíhá maximálně 30 dní, poté bude ověřovaná věc smazána. Ověření musí být zasláno na e-mailovou adresu OTRS (info-cs@wikimedia.org). Ověřovaná věc by měla mít napsáno jméno toho, kdo to ověřuje.


Tohle jsou 2 šablony o podezření na copyvio:

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Existuje podezření, že obsah této stránky (nebo jeho část) je doslovným nebo nedostatečně pozměněným přepisem textu z jiného zdroje. Pakliže byl tento text převzat odjinud a nebyl publikován pod svobodnou licencí slučitelnou s licencí Wikipedie CC-BY-SA 3.0, je možné, že dochází jeho vložením na Wikipedii k porušení autorských práv původního autora.

Důvod pro podezření: nebyl zadán
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Samotné podezření nutně neznamená, že k porušení práv skutečně došlo, ale aby text mohl na Wikipedii zůstat, je třeba ověřit jeho původ. Čas označení je Chyba: neplatný čas SE(L)Č; pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude článek či příslušná část po týdnu, tj. po Chyba: neplatný čas SE(L)Č, smazána.

Pokud jste tento text napsali vlastními slovy a jste tedy jeho výlučným autorem, uveďte prosím tuto skutečnost na diskusní stránce k tomuto článku. Doporučujeme uvést rovněž zdroje, ze kterých jste informace čerpali. Jestliže si nevíte rady, navštivte stránku Potřebuji pomoc. Neobnovujte bez vysvětlení odstraněný text. Takový text by byl opět odstraněn.

Jestliže jste autorem původního materiálu, který byl již publikován někde jinde, a souhlasíte s podmínkami naší licence CC-BY-SA 3.0, pošlete o tom prosím e-mail dle pokynů na stránce Nápověda:Svolení autora. Podrobnější informace naleznete na Wikipedie:OTRS.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:podezření na copyvio autor|Wikipedie:Porušení práv}} --~~~~
Pro správce:
Pokud se tento článek potvrdí jako porušení autorských práv nebo do sedmi dnů nedojde k potvrzení jeho licence, smažte ho


MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Obsah této stránky (nebo jeho část) byl odstraněn kvůli podezření z porušení autorských práv. Text, který sem byl vložen, se nápadně podobá textu z:

ukázka šablony na copyvio
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Samotná podoba textu nutně neznamená, že k porušení práv skutečně došlo, ale aby text mohl ve Wikipedii zůstat, je třeba ověřit jeho původ. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude článek či příslušná část po týdnu smazána.

Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0.

Podrobnější informace, jak postupovat i v jiných případech, najdete na Wikipedie:OTRS.

Neobnovujte bez vysvětlení odstraněný text. Takový text by byl opět odstraněn.

Vkládáním autorských děl do Wikipedie bez výslovného souhlasu autora nebo držitele práv k šíření pod licencemi GFDL a CC-BY-SA 3.0 porušujete zákon a pravidla Wikipedie. Uživatelům, kteří opakovaně porušují tato pravidla, může být dočasně zakázáno editovat články. Uvítáme však vaše původní příspěvky.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Wikipedie:Porušení práv|ukázka šablony na copyvio}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Wikipedie:Porušení práv|ukázka šablony na copyvio}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Wikipedie:Porušení práv]] z [ukázka šablony na copyvio] --~~~~
Pro správce:
Pokud se tento článek potvrdí jako porušení autorských práv nebo do sedmi dnů nedojde k potvrzení jeho licence, smažte ho