Vulcano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Poloha ostrova Vulcano.

Vulcano /vulkaːno/ (20,9 km²) je nejjižnější ostrov z Liparských ostrovů. Celý ostrov patří administrativně k městu Lipari.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně to byly ostrovy dva, samotné Vulcano a nejmladší sopka souostroví vzniklá roku 183 př. n. l. - Vulcanello /vulkanɛlːo/ . V 16. století je však spojily proudy lávy. Na takto vzniklé nízké šíji jsou dnes sirné prameny a bahenní lázně. Také tu leží jedny z mála písečných pláží na Liparských ostrovech. Nejvyšším vrcholem je Gran Cratere o la Fossa di Vulcano 391 m vysoká, v současnosti klidná sopka. Na okraji jejího kráteru se nacházejí solfatary, kterými na povrch vystupují sirné páry, horké až 200 °C. Spolu se sopkou na ostrově Stromboli je to vulkanicky nejaktivnější a turisticky nejatraktivnější část Liparských ostrovů.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Jsou zde četná ubytovací zařízení, hotely, kemp, pláže a lázně. Na hlavní sopečný vrchol trvá výstup 2,5 hodiny, jsou odtud panoramatické rozhledy. Na vrchol nižší (123 m. n..m.), severně položený Vulcanello, trvá výstup zhruba hodinu, i odtud jsou pěkné výhledy.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Lipanské ostrovy, s. 61.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]