Vrtěti psem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vrtěti psem
Původní název Wag the Dog
Jazyk angličtina
Délka 97 min.
Žánr politická satira
Scénář Hilary Henkin
David Mamet
Režie Barry Levinson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Dustin Hoffman
Robert De Niro
Anne Heche
Denis Leary
William H. Macy
Willie Nelson
Produkce Barry Levinson
Výroba a distribuce
Premiéra 1997 
Distribuce New Line Cinema
Vrtěti psem na ČSFD IMDb

Vrtěti psem (originální anglický název: Wag the Dog) je film z roku 1997, v jehož hlavních rolích hrají Dustin Hoffman, Robert De Niro a Anne Heche. Pojednává o washingtonském expertu na politickou propagandu, který odvádí pozornost voličů před blížícími se volbami od prezidentské sexuální aféry – najímá hollywoodského producenta, aby vytvořil falešnou válku.

Film Vrtěti psem je založen na knize Larryho Beinharta American Hero, která se však od filmu liší tím, že prezidentem je konkrétně George Herbert Walker Bush a vymyšlenou válkou je výslovně Operace Pouštní bouře.

Film se dotýká závažných témat jako je manipulace masmédií a veřejného mínění. Shodou okolností záhy po uvedení filmu vypukl sexuální skandál Billa Clintona.

Název filmu v sobě obsahuje vtip: „Proč pes vrtí svým ocasem? Protože pes je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by ocas psem.“ Interpretací je více, nicméně jsou si velmi podobné – pes je veřejné mínění a ocas média, nebo pes jsou média a ocas politické kampaně, nebo pes jsou lidé a ocasem vláda.

Shoda okolností[editovat | editovat zdroj]

Méně než měsíc po uvedení filmu byl americký prezident Bill Clinton zapleten do sexuálního skandálu s Monikou Lewinskou. V průběhu let 1998 a 1999, kdy tento skandál dominoval americké politice, se USA zapojily do tří vojenských operací

Kritikové Clintona obviňovali, že operace byly jen pokusem o odvedení pozornosti od skandálu s Lewinskou. Filmu se chytila i srbská státní televize, která jej odvysílala uprostřed útoků NATO proti Srbsku. Srbská verze byla doplněna přídavkem, který komentoval výše zmíněné spojitosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wag the Dog na anglické Wikipedii.

  1. Clintonův projev

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]