Turingův test

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Standardní podoba Turingova testu – osoba C má za úkol rozlišit, kdo z A a B je člověk a kdo je stroj napodobující člověka

Turingův test (pojmenovaný podle svého tvůrce Alana Turinga, který jej prezentoval roku 1950) je pokus, který má za cíl prověřit, jestli se nějaký systém umělé inteligence opravdu chová inteligentně. Jelikož inteligence je pojem, který lze jen těžko definovat, tím hůře testovat, používá Turingův test porovnání s člověkem.

Průběh testu[editovat | editovat zdroj]

Turingův test probíhá tak, že do oddělených místností umístíme jednak testujícího, jednak předmět zkoumání (např. počítač s příslušným programem) a nějakého dalšího člověka. Testující poté klade otázky v přirozené řeči a předává je do druhé místnosti, kde je zodpoví buď počítač, nebo druhý člověk (což se rozhodne náhodně). Odpovědi jsou předávány zpět testujícímu (samozřejmě v nějaké neutrální podobě, např. vytištěné na papíře). Pokud testující nedokáže rozpoznat, jestli komunikuje se strojem, nebo s člověkem, pak tato umělá inteligence splňuje Turingův test.

Historie a překonávání testu[editovat | editovat zdroj]

Turingův test byl dlouho považován za základní měřítko schopností uměle inteligentní entity, avšak zdaleka nepokrývá všechny aspekty, které jsou od inteligentních entit očekávány. Jeden z nedostatků tohoto testu ilustruje argument čínského pokoje.

Jedním ze zásadních zlomů nastal v roce 1966, kdy byl představen program ELIZA Josepha Weizenbauma, který test částečně splnil, byť se nejednalo o inteligentní entitu, ale o program, který dnes nazýváme chatterbot.

Navzdory tomu Loebnerova cena 100 000 dolarů pro první počítač, jehož odpovědi budou od člověka zcela nerozlišitelné, dosud nebyla udělena.[1]

První oficiálně úspěšný pokus[editovat | editovat zdroj]

Mezi dny 8.-10. června 2014 oznámila světová média, že byla poprvé prolomena minimální hranice 30% pro úspěšné složení tzv. Turingova testu. To znamená, že se počítačovému programu, chatterbotu jménem Eugene Goostman, stvořeného člověkem, povedlo přesvědčit třetinu lidských rozhodčích, že komunikují s člověkem. Autorem tohoto historického úspěchu je ruský IT specialista Vladimír Veselov.[2][3][4][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Loebnerova cena
  2. KASÍK, Pavel. Počítač přesvědčivě napodobil člověka. Hrál si na puberťáka.. http://technet.idnes.cz/uspesny-turinguv-test-07g-/software.aspx?c=A140609_181110_software_pka [online]. 2014.  
  3. Ruský software přesvědčil porotu v testu, že je člověk.. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/338831-rusky-software-presvedcil-porotu-v-testu-ze-je-clovek.html [online]. 2014.  
  4. UNIVERSITY OF READING. Turing test success marks milestone in computing history.. http://www.reading.ac.uk/news-and-events/releases/PR583836.aspx [online]. 2014.  
  5. JOHN, Radek. Turingův test prolomen. Počítače myslí jako lidé.. http://www.tyden.cz/rubriky/veda/technologie/turinguv-test-prolomen-pocitace-mysli-jako-lide_309572.html#.U5b1Jvl_tj0 [online]. 2014.