Joseph Weizenbaum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Joseph Weizenbaum
Joseph Weizenbaum v Berlíně
Joseph Weizenbaum v Berlíně
Narození 8. ledna 1923
Německo Berlín
Úmrtí 5. března 2008
Německo Gröben
Povolání informatik a autor
Zaměstnavatel Harvardova univerzita, Massachusettský technologický institut, Wayne State University a Stanford University
Ocenění Velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
Příbuzní bratr Henry F. Sherwood
Citát
„Čím jsou lidé hloupější, tím inteligentněji vypadají počítače.“
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Weizenbaum (8. ledna 1923 Berlín5. března 2008 Gröben u Berlína) byl německo-americký emeritní profesor informatiky na Massachusettském technologickém institutu, autor několika kritických knih o vlivu techniky na společnost. Proslavil se i jako tvůrce programu ELIZA, předchůdce chatterbotů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Weizenbaum se narodil 8. ledna 1923 v berlínské židovské rodině mistra[1] kožešníka Jechiela Weizenbauma a jeho ženy Henriette. Po nástupu Hitlera nemohl dále studovat na Luisenstädtische Realgymnasium[1] a v roce 1935 musel se svou rodinou uprchnout před nacisty do USA.

Studium a vědecká práce[editovat | editovat zdroj]

V Americe Weizenbaum dokončil střední školu a roku 1941 začal studovat matematiku na Wayne State University v Detroitu. Studia přerušil po vstupu USA do války. Sloužil v meteorologickém oddílu amerického letectva. Po válce pokračoval ve studiu a roku 1950 ukončil magisterské studium. Na Wayne State University zůstal a působil zde jako vědecký asistent na fakultě matematiky, pracoval na analogovém počítači a pro univerzitu pomohl vytvořit jeden z prvních digitálních počítačů.

Mezi lety 19531962 pracoval Weizenbaum jako systémový inženýr pro firmu General Electric na projektu ERMA, prvním počítačovém bankovním systému, který umožnil automatizaci zpracování šeků v Bank of America. Podílel se také na konstrukci prvních sítí.

Je tvůrcem programovacího jazyka SLIP.

Externě působil na Stanfordově univerzitě. Roku 1963 začala jeho spolupráce s MIT, kam v roce 1963 nastoupil jako hostující přednášející a spolupracoval zde na vývoji time-sharingu.[1] Po roční stáži tam zůstal natvalo jako docent, od roku 1970 zde pak působil jako profesor informatiky, emeritován byl roku 1988.

ELIZA[editovat | editovat zdroj]

Roku 1966 publikoval poměrně jednoduchý program ELIZA, který zpracovával vstup od uživatele psaný přirozeným jazykem. Program napodoboval rozhovor psychologa s pacientem. Program byl pojmenován podle postavy naivní dívky v Pygmalionu George Bernarda Shawa. Přestože program pouze vybíral klíčová slova z uživatelových odpovědí a z nich tvořil další otázky, mnoho uživatelů podlehlo dojmu, že program přemýšlí, nebo že jim odpovídá člověk. Podobné programy jsou dnes známy jako chatboty nebo chatterboty.

>> Hello.
How do you do. Please state your problem.
>> I spend too much time editing Wikipedia
You say you spend too much time editing wikipedia ?
>> yes
You seem to be quite positive.
...

Kritika informatiky[editovat | editovat zdroj]

Weizenbaum byl šokován, že jeho program lidé (dokonce i psychoterapauti) berou vážně a v sedmdesátých letech se začal zabývat dopady informatiky a umělé inteligence na společnost více filosoficky, kritizoval přílišný optimismus ohledně moderních technologií a zdůrazňoval, že rozhodovací pravomoc musí vždy zůstat člověku. Pro své kritické názory byl někdy nazýván disidentem nebo kacířem informatiky. Byl spoluzakladatelem společnosti Computer Professionals for Social Responsibility v USA a nositelem ceny Norberta Wienera, kterou tato společnost uděluje. V Německu byl členem spolku Forum Informatikerin und Informatiker für Frieden und gesellschaftliche Verantwortung, společnosti zabývající se společenskými aspekty informatiky.

Konec života[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1996 žil opět v Berlíně.

Na podzim roku 1998 navštívil Weizenbaum Prahu, kam byl pozván Goetheho Institutem. V Praze na symposiu Softmoderne – Literatur im Netz (Softmoderna – Literatura v síti) vedl debatu s Oswaldem Wienerem, rakouským kybernetikem a spisovatelem.

V roce 2002 se stal laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.[2]

Zemřel 5. března 2008, je pochován na berlínském židovském hřbitově.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • ELIZA - A Computer Program for the Study of Natural Language Communication between Man and Machine, Communications of the Association for Computing Machinery 9 (1966): 36-45.
  • Computer Power and Human Reason: From Judgment To Calculation (Počítačová moc a lidský rozum – Od soudnosti k počítání), W. H. Freeman, San Francisco 1976, ISBN 0-7167-0464-1
  • Kurs auf den Eisberg oder nur das Wunder wird uns retten (Kurs směr ledovec aneb zachránit nás může jen zázrak), Pendo-Verlag, Zürich 1984, ISBN 3-85842-087-5
  • Wer erfindet die Computermythen? Der Fortschritt in den grossen Irrtum (Kdo vymýšlí mýty o počítačích? Pokrok ve velkém omylu), Herder 1993, ISBN 3-451-04192-8

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Joseph Weizenbaum na anglické Wikipedii a Joseph Weizenbaum na německé Wikipedii.

  1. a b c WEIZENBAUM, Joseph. Mýtus počítače. Praha : Moraviapress, 2002. 182 s. ISBN 80-86181-55-3. Kapitola Kurs směr ledovec, s. 123–146.  
  2. Nositelé Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 na www.vize.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]