Týden (časopis)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Týden
Periodicita týdeník
Země Česko
Vydavatel Empresa Media, a.s.
Druh tiskoviny zpravodajství
První vydání 1994
Šéfredaktor František Nachtigall[1]
Průměrný náklad 43 862[2]
Formát A4
ISSN 1210-9940
Logo tištěné i internetové verze

Týden je český týdeník se zpravodajským a analytickým zaměřením, vydávaný společností Empresa Media, a.s.

Týden začal vycházet roku 1994 a záhy jej koupil mediální koncern Axel Springer. O čtyři roky později byl časopis prodán švýcarskému vydavatelství Ringier a v roce 2000 jej zakoupila společnost Mediacop, vlastněná podnikatelem švýcarského původu Sebastianem Pawlowskim.

Týden založil Karel Hvížďala se skupinou novinářů z někdejšího Mladého světa a Lidových novin. Vzorem jim byl zpravodajský časopis tzv.druhé generace Focus, který vedle textové složky analytického typu kladl důraz i na obrazové pojetí s množstvím fotografií a grafů. V zakládající redakci působili novináři Zdeněk Procházka, Michal Růžička, Marek Wollner nebo fotografové Jan Šilpoch, Jan Mihaliček, Jiří Pekárek ad. Časopis vychází každé pondělí. Jeho více než 100  stran je rozděleno do stálých rubrik Události, Svět, Ekonomika, Kultura a Moderní život. V průběhu roku pravidelně přináší specializované redakční přílohy, např. Banka roku, Automobily, Kam s penězi, Bydlení, Informační technologie a další.

Šéfredaktorem Týdne je František Nachtigall. Mezi jeho předchůdce patří Karel Hvížďala, Aleš Lederer, Dalibor Balšínek nebo Daniel Málek.[1] Ke známým novinářům pracujícím v Týdnu patří například bývalý náměstek ministra vnitra Martin Fendrych, Ondřej Štindl, Tomáš Čechtický, Miroslav Korecký nebo Marek Šálek.

Největší část čtenářů Týdne tvoří obyvatelé velkých měst a lidé s vyšším vzděláním. V prosinci roku 2008 činil průměrný prodaný týdenní náklad 50 615 výtisků.[3] V březnu 2010 byl průměrný prodaný náklad 43 862.[2] Časopis je registrovaný pod kódem ISSN 1210-9940.[1]

Týden.cz[editovat | editovat zdroj]

Elektronickou odnoží časopisu je Týden.cz. Server nekopíruje pouze články z tištěného týdeníku, ale přináší i aktuální denní informace ze všech sfér společenského života, politické kauzy, analýzy, reportáže atd. Obsah časopisu a serveru vytváří jedna redakce, což se týká především domácí, zahraniční, ekonomické a sportovní rubriky.

Na internetu působí server Týden.cz od ledna roku 2007, ke konci roku 2008 registroval on-line deník 410 000 reálných uživatelů měsíčně.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Redakce [online]. Týden.cz, [cit. 2010-05-24]. Dostupné online.  
  2. a b Periodický tisk [online]. ABC ČR, [cit. 2010-05-24]. Dostupné online.  
  3. Periodický tisk [online]. ABC ČR, [cit. 2010-05-24]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]