Stafordširský bulteriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Stafordšírský bulteriér)
Skočit na: Navigace, Hledání
Stafordšírský bulteriér
Sbt.jpg

Stafordšírský bulteriér

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost psi:12,71 – 17,25 kg
feny: 10,89 – 15,43 kg
výška † 35,56 – 40,64
barva červená, plavá, bílá, černá, modrá, žíhaná
Klasifikace a standard
skupina FCI 3: Teriéři
sekce FCI 3: Teriéři typu bull
podsekce FCI 3: Teriéři typu Stafford
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Stafordširský bulteriér (anglicky: Staffordshire Bull Terrier, zkratka SBT) je středně velké, krátkosrsté psí plemeno původem z Anglie, jehož příbuznými jsou americký stafordširský teriér [1]. Mezinárodní kynologickou federací (FCI) byl jako samostatné plemeno uznán v roce 1987, anglickým Kenel Clubem již v roce 1935. Chov v České republice se datuje od roku 1989, kdy byla dovezena první fena. Plemeno bylo vytvořeno horníky a dělníky z anglického Staffordshiru, a to spojením buldoka a anglického teriéra.

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Stafodšírský bullterier je velmi statečný, nebojácný dobře vyvážený, houževnatý a obětavý pes [2]. Je spolehlivý a velice milý společník. Tento pes je velmi oddaný a dobrácký. Svou rodinu miluje, rád si hraje, zejména velice miluje děti – v zemi původu je přezdíván jako „Babby dog“ [1]. Jakýkoli náznak agresivniho chovani k lidem je důvod k okamžitému vyloučení z chovu [3]. Ve smečce se chová podobně jako jakýkoli jiný pes. Chování dvou samců se příliš nedopuručuje, ale nemusí to znamenat, že by se spolu jen prali. Může stát ve vzácnějších případech , že spolu i dva samci budou vycházet výborně. Není dobrý hlídač.

Staffordshire Bull Terrier 2.JPG

Tělo[editovat | editovat zdroj]

Na svou velikost jsou tito bullterieři velmi silní psi. Jsou aktivní a pohybliví. Hlava je krátká s dobře vyvinutými lícními svaly. Přednost mají tmavé oči. Světlé oko je tolerované pouze u psa se srstí modrou. Oči jsou kulaté a středně velké, posazené tak, aby hleděly přímo vpřed. Okraje víček jsou tmavé. Středně velké uši jsou polopřeklopené ale častěji složené do růžičky. Úplně spadené nebo postavené ucho je krajně nežádoucí. Stafordšírský bullterier má hrudník široký a hluboký. Krk má svalnatý, poměrně krátký s jasnými obrysy směrem k ramenům se rozšiřující. Tlapy jsou sevřené v pěst. Neměly by být příliš volné. Linie hřbetu je rovná. Středně dlouhý, nízko nasazený ocas se ke špičce sužuje a je nesený poměrně nízko. Neměl by být příliš zatočený – lze jej připodobnit k ramenu starých studnových pump.

Srst[editovat | editovat zdroj]

Srst stafordšírského bullteriera je krátká a hladká. Barva srsti je od bílé, červené a rezavé přes tzv. modrou až po černou. Jsou možné i kombinace těchto barev. Kterákoliv z uvedených barev může být kombinována s bílou. Možné je i žíhané zbarvení nebo žíhané s bílými znaky. Zbarvení černo-červené (tzv. trikolorní typické pro dobrmana) nebo játrově hnědé je krajně nežádoucí.

Výchova[editovat | editovat zdroj]

Stafordšírský bulteriér se učí rychle,ale může být někdy až přílíš svéhlavý. Při hře na přetahování jej brzy naučte,že musí pustit,dáte-li mu povel.Chovejte se vždy důsledně,ale také láskyplně. Na domácí zvířata si musí zvykat od malička.

Standard plemene[editovat | editovat zdroj]

V rámci klasifikace FCI se řadí do III. kategorie (teriéři) a její 3. sekce (teriéři typu Bull, bez pracovní zkoušky). Oficiální zkratkou plemene je v České republice „SBT“.

סאטף אנגלי.jpg

Základní péče[editovat | editovat zdroj]

Stafordšírský bullterier nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Velmi důležitá je důkladná socializace psa. Důležité je, abyste byli s ním co nejvíc.[zdroj?] Tento pes miluje lidi, a nemá rád, když nemůže být mezi svou rodinou, pány. Při výchově tohoto plemene je třeba být důsledný a laskavý. Psi velmi dobře snáší jízdu autem, někdy jí dokonce vyžadují.[zdroj?] Jsou dobří plavci a vášniví aportéři.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FOGLE, Bruce. Velká encyklopedie psů. 6.. vyd. [s.l.] : Slovart, 2006. 409 s. S. 285.  
  2. http://www.pejskar.cz/stafordsirsky-bulterier-243/ [online]. .  
  3. http://www.pesweb.cz/cz/stafordsirsky-bulterier [online]. .