West highland white teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
West highland white teriér
Laikacespin2.jpg

West Highland White Terier

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost 7–10 kg
výška † cca 28 cm
barva čistě bílá
Klasifikace a standard
skupina FCI 3: Teriéři
sekce FCI 2: Nízkonozí teriéři
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

West highland white teriér neboli westík je plemeno psa. Jedná se o teriéra, plemeno norníků. Pochází z West Highland ve Skotsku. West highland white teriér má za předka kernteriéra, díky cílené plemenitbě však vznikla plemena rozdílných vlastností. Toto plemeno je chovateli oblíbeno jak v Severní Americe tak i v Evropě. Pokud není věnována dostatečná péče srsti, mohou se objevit alergické nemoce kůže, dožívají se kolem 15 let.

Historie plemene[editovat | editovat zdroj]

Chov westíka začal nešťastnou náhodou, kdy podplukovník Malcolm zastřelil na lovu svého nejlepšího psa, protože si ho spletl s liškou. Klan Malcolmů vybíral bílá štěňata kernteriérů a postupem času vyšlechtil čistě bílé plemeno, které bylo pojmenováno podle svého vzhledu a místě vyšlechtění: skotských vysokohorských vřesovištích (West Highland) a bílé barvě (white). Plemeno bylo uznáno v roce 1905 a používalo se k lovu menších savců.

West highland white teriér


Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to pes silné stavby těla, s drzým výrazem, spoustou energie a pravou tvrdohlavou teriérskou povahou. Oči jsou daleko od sebe a jsou tmavé. Hlava je osrstěna delšími chlupy, uši jsou malé a vzpřímené. Hřbet je krátký a rovný s vesele neseným ocasem.

Srst a úprava[editovat | editovat zdroj]

Má dvojitou srst, která ho původně chránila před rozmary skotského počasí - krycí tvrdá srst odolávala dešti, měkká podsada udržovala teplo. Srst je náročná na pravidelnou údržbu. Je potřebovat jí nejméně jednou za dva měsíce trimovat. Trimování je vytrhávání odumřelé srsti, která sama nevypadne - west highland white teriér nelíná. Trimování by měl provádět zkušený trimér.

Chov v ČR[editovat | editovat zdroj]

Štěňata

West highland white teriér je označován za mladé plemeno.[zdroj?] Český (československý) chov začal již před několika desítkami let - oficiálně byl první west highland white teriér u nás zapsán v roce 1962. Plemeno v Čechách zakořenilo díky chovatelům, kteří importovali chovné jedince ze zahraničí a neustále rozšiřovali chovnou základnu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]