Jack Russell teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jack Russell terriér
Jack Russell Jolly Dogs Smartie.jpg

Jack Russell terriér

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost 5–6 kg
výška † ideálně 25–30 cm
barva bílá s hnědou, černou nebo trojbarevná kombinace, avšak bílá by měla vždy převažovat
Klasifikace a standard
skupina FCI 3: Teriéři
sekce FCI 2: Malí teriéři s pracovní zkouškou
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Jack Russell teriér je psí plemeno původem z Anglie. Je to temperamentní, svéhlavý a inteligentní pes, který je velmi populární především v Austrálii, kde jsou největší chovy, a v Británii, odkud pochází, avšak není zde standardem uznán. Je to pes, který má rád legraci a své rodině je oddán. Většinou je k lidem přátelský a je oblíbený u dětí. Je to výborný pracovní a lovecký pes, používaný při vyhánění lišky z nory. Průměrně se dožívá 15 let.

Historie plemene[editovat | editovat zdroj]

Jack Russell teriér byl vyšlechtěn v 19. století v Anglii reverendem Johnem Russellem. Chtěl vyšlechtit psa, který by vyhovoval jeho potřebám. Potřeboval psa schopného běžet s jeho foxhoundy a pracovat pod zemí. Vyvinuly se dvě varianty russell teriéra a to Jack Russell teriér a Parson Russell teriér, který je vyšší. Moderní typ Jack Russell teriéra vznikl až v Austrálii, kde se skupinka chovatelů začala zajímat o chov čistokrevného a evidovaného Jack Russell teriéra. Australská linie Jack Russell teriérů je spíše založena na chovu drsnosrstých a hrubosrstých jedinců. Plemeno bylo uznáno FCI až v roce 2000.

Tělesná stavba[editovat | editovat zdroj]

Hlava teriéra je přiměřeně velká vzhledem k tělu, má delší čenich, černé pysky a čumák. Uši jsou kratší a převislé. Má středně mohutný hrudník a kratké rovné nohy. Délka těla je poměrně stejná jako výška teriéra. Zadní nohy jsou i přes menší velikost psa velmi dobře osvalené. Svalnaté, pohyblivé a mrštné tělo, které psovi umožňuje doskok jak do výšky, tak i do dálky. Je též dobře stavěn i pro vytrvalý běh a je na svou velikost poměrně rychlý, a proto je tento aktivní pes vhodný pro psí sporty, jako je například agility, freeball či dogfrisbee.

Srst[editovat | editovat zdroj]

Jack Russell teriér má tři druhy srsti - hladkou, hrubou a broken, která je delší, avšak přiléhavá. Hrubou i broken srst musíme pravidelně trimovat, pokud je pes správně otrimován, téměř nelíná. Tato delší srst je zaručeně lépe vysavatelná a nezabodává se do koberců tolik jako hladká.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Jack Russell teriér je vhodný do města, vzhledem ke své velikosti a nárokům. Nejde snadno vycvičit, při větší píli toho však jde dosáhnout, je to svéhlavý pes. Jack Russell teriér je používán pro norování a lovu menších druhů zvěře, a tak jeho lovecké pudy lze jen těžko odbourat, a proto je jistější mít psa na vodítku, pokud nechcete, aby Vám tuto činnost nadále provozoval aniž byste si to přáli. Je velmi aktivní a v případě nedostatečného vytížení je zde riziko, že se bude nudit. To projevuje poměrně svérázně, ničením bytu, kňouráním a rozčilováním se. Pokud jsme však připraveni se mu neustále věnovat, tak si ho můžeme pořídit. JRT nejsou vhodní pro chovatele bez zkušeností a k jejich zvládnutí je třeba dostatek trpělivosti a pevná ruka. Pes je vhodný k dětem, hraje si s nimi a baví je. Nezapomínejte, že JRT je stále ostrý pracovní pes a rozhodně není vhodný pro někoho, kdo nemá se psy zkušenosti a nemůže mu poskytnout dostatek pohybu a aktivit.

Uchovnění[editovat | editovat zdroj]

V České republice je podmínkou pro uchovnění Jack russell teriéra jedna výstava (pouze klubová nebo speciální výstava) s výsledkem nejhůře velmi dobrá. U psů i fen zařazovaných do chovu musí být doložena kohoutková výška, počet zubů a typ skusu, které musí být posouzeny u jedinců starších 12 měsíců a to na výstavách pořádaných KCHT a KCHT určeným rozhodčím.

Potřeby a nároky psa[editovat | editovat zdroj]

Je to velmi aktivní plemeno, proto je časově a fyzicky náročné, a tedy není vhodné pro neaktivní lidi. Je nutné s ním několikrát denně chodit na procházku a doma je zabavovat hračkou, kterou by mohli přetahovat nebo cupovat. Pokud budeme dbát na dostatečný pohyb psa, nejvhodnější jsou dlouhé procházky či různé pohybové aktivity jako například agility, frisbee, freeball, aportování, které ma v krvi nebo pobíhání s ostatními psy, vyhneme se tak nepříjemnostem v podobě rozkousaných bot, roztrhaných novin, převrhnutému odpadkovému koši a vyhrabané díře v posteli a jiným nepříjemným věcem. Pokud si pořizujeme psa, který nám bude ležet doma pod křeslem, měli bychom na něj zapomenout. Také je přátelský k ostatním psům, ale mohou se objevit i výjimky. Většinou mají rádi věci, co se hýbají, takže se doporučuje nekupovat hlodavce, ale naopak myšku na klíček nebo tenisový míč. Výjimky nemusí být jen ve styku se psy. Každopádně se hodí jak do domu tak i do bytu.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Jack Russell teriéra jménem Bothy vlastnil svého času proslulý cestovatel a dobrodruh, sir Ranulf Fiennes. Tento muž je zapsán v Guinnessově knize rekordů coby nejvýznačnější žijící cestovatel, který krom jiného zaběhl během sedmi dnů sedm maratonů na pěti světových kontinentech. Je celkem příznačné, že si tento hyperaktivní sportovec zvolil za svého psího společníka právě psa plemene Jack Russell teriér. Bothy svého pána doprovázel na severní i jižní pól a zařadil se tak mezi největší psí cestovatele historie.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

www.inzerce-psu.com/atlas-psu/jack-russell-terier/

Reference[editovat | editovat zdroj]