Americký pitbulteriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Americký pitbulterrier
Pitbull (Bernnie).jpg

Americký pitbulterrier

Základní informace
země původu Spojené státy americké Spojené státy americké
využití Psí zápasy, společník
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: cca 16–27 kg
feny: cca 14–23 kg
výška † psi: 46–56 cm
feny: 46–56 cm
Klasifikace a standard
skupina UKC Terriéři
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Americký Pit Bull Teriér (APBT) je plemeno psa ze skupiny teriérů pocházející ze Spojených států amerických. Je to jediné psí plemeno, které bylo oficiálně označeno jako "Pit Bull".

Historie[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér vznikl v USA v 18. století. Má společné předky s americkým stafordširským teriérem, tedy již zániklá stafordširská plemena psů [1]. Jeho hlavním využitím byli psí zápasy. Oficiální chov však v USA začal až v 19. století. Tehdy stále ještě probíhali psí zápasy, ale legálně. V roce 1896 pak pan Bennel pro chov tohoto plemene s názvem United Kennel Club (UKC) [1], který dnes známe jako jeden z předních kynologických klubů.

V dnešní době jsou jak v USA tak v Evropě psí zápasy zakázané, přesto se občas ilegálně konají. Jinak je ale americký pitbulteriér společníkem.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér je mírumilovný k lidem a zcela oddaný své rodině. Dokáže ji bránit i za cenu ztráty života. Také velmi těžce nese, když rodinu někdo opustí. Má vyrovnanou povahu, je kamarádský a hodí se i k dětem. Americký pitbulteriér je společenský pes, který má rád každou návštěvu, třebaže je vůči cizím lidem trochu rezervovaný. Je výjimečně odolný vůči fyzické a psychické zátěži, dokáže vytrvale a tvrdě pracovat a potřebuje být stále něčím zaměstnán.Americký pitbulteriér má rád hodně pohybu, dlouhé vycházky, miluje různé psí sporty, a toto vše je mu potřeba dát. Při styku s jinými psy dává najevo svou nadřazenost, kterou má geneticky zakódovanou. Při správné výchově s ním však nejsou problémy a svou trochu pošramocenou pověst si určitě nezaslouží. Ve špatných rukou může být ovšem „pitbul" nebezpečný, a to především proto, že se vždy chce svému pánovi zavděčit, což je snadno zneužitelné.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Tito psi jsou středně velcí a mají masivní a svalnatou postavu. Jejich váha se pohybuje mezi 13 - 32 kg, výška je 46 - 56 cm v kohoutku a jejich srst je krátká a lesklá.

Americký pitbulteriér je pevný, atletický pes s kvadratickou stavbou těla, který působí sebejistým a spolehlivým dojmem. Hlava je hranatá, mohutná, mezi ušima široká, oči malé, oválné a hluboko nasazené. Má výrazné lícní kosti, silné čelisti, zuby s nůžkovým skusem, kde horní zuby překrývají spodní, nos se široce rozevřenými nozdrami a vysoko nasazené uši. Krk má americký pitbulteriér silný, stejně jako pevné svalnaté plece, krátký mírně se svažující hřbet a hluboký hrudník s dobře klenutými žebry. Ocas je krátký, nízko nasazený a ke konci se zužující. Má mohutné silné končetiny se středně velkými tlapami. Srst je krátká, lesklá a na dotyk tvrdá. Je přípustné jakékoli zbarvení. Váha se pohybuje od 13 do 22 kg u fen a od 16 do 30 kg u psů. Americký pitbulteriér se dožívá v průměru 12 let.

Klasifikace FCI[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér není oficiálně uznaným plemenem FCI. V dnešní době je několik organizací, které vedou plemenné knihy a rodokmeny, ale nejznámější (a zároveň jedna z nejstarších) je ADBA (American Dog Breeders Association), založená roku 1902. Dále pak APBT Registar (Srbsko) nebo za ČR organizace BRBA či APBT Online Register.

Clinch Park Room of Throwns.jpg

Možná záměna[editovat | editovat zdroj]

Americký stafordšírský teriér[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér je vzhledově zaměnitelný s americkým stafordšírským teriérem. Toto plemeno dosahuje o něco nižší výšky v kohoutku než pitbulteriér a zpravidla má i menší tělesnou hmotnost. Pitbulteriér je obecně dominantnější ve vztahu k ostatním psům [2].

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.pesweb.cz/cz/americky-pitbulterier [online]. .  
  2. http://www.inzerce-psu.com/atlas-psu/americky-pitbulterier/ [online]. .  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]