Americký pitbulteriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Americký Pit Bull Terrier
Pitbull (Bernnie).jpg

Americký Pit Bull Terrier

Základní informace
země původu Spojené státy americké Spojené státy americké
Tělesná charakteristika
hmotnost psi: cca 16–27 kg
feny: cca 14–23 kg
výška † psi: 46–56 cm
feny: 46–56 cm
Klasifikace a standard
skupina UKC Terriéři
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Americký Pit Bull Teriér (APBT) je plemeno psa ze skupiny teriérů pocházející ze Spojených států amerických. Je to jediné psí plemeno, které bylo oficiálně označeno jako "Pit Bull".

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér je mírumilovný k lidem a zcela oddaný své rodině. Dokáže ji bránit i za cenu ztráty života. Také velmi těžce nese, když rodinu někdo opustí. Má vyrovnanou povahu, je kamarádský a hodí se i k dětem. Americký pitbulteriér je společenský pes, který má rád každou návštěvu, třebaže je vůči cizím lidem trochu rezervovaný. Je výjimečně odolný vůči fyzické a psychické zátěži, dokáže vytrvale a tvrdě pracovat a potřebuje být stále něčím zaměstnán.Americký pitbulteriér má rád hodně pohybu, dlouhé vycházky, miluje různé psí sporty, a toto vše je mu potřeba dát. Při styku s jinými psy dává najevo svou nadřazenost, kterou má geneticky zakódovanou. Při správné výchově s ním však nejsou problémy a svou trochu pošramocenou pověst si určitě nezaslouží. Ve špatných rukou může být ovšem „pitbul" nebezpečný, a to především proto, že se vždy chce svému pánovi zavděčit, což je snadno zneužitelné.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Americký Pit Bull Terrier - přehled
Postava: Střední velikost, masivní a svalnatá
Váha: 13-32 kg
Výška: 46-56
Srst: Hustá, krátká, lesklá
Vrh: 5-11 štěňat
Dožívá se: až 12 let

Americký pitbulteriér je pevný, atletický pes s kvadratickou stavbou těla, který působí sebejistým a spolehlivým dojmem. Hlava je hranatá, mohutná, mezi ušima široká, oči malé, oválné a hluboko nasazené. Má výrazné lícní kosti, silné čelisti, zuby s nůžkovým skusem, kde horní zuby překrývají spodní, nos se široce rozevřenými nozdrami a vysoko nasazené uši. Krk má americký pitbulteriér silný, stejně jako pevné svalnaté plece, krátký mírně se svažující hřbet a hluboký hrudník s dobře klenutými žebry. Ocas je krátký, nízko nasazený a ke konci se zužující. Má mohutné silné končetiny se středně velkými tlapami. Srst je krátká, lesklá a na dotyk tvrdá. Je přípustné jakékoli zbarvení. Váha se pohybuje od 13 do 22 kg u fen a od 16 do 30 kg u psů. Americký pitbulteriér se dožívá v průměru 12 let.

Standard plemene[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér není oficiálně uznaným plemenem. V dnešní době je několik organizací, které vedou plemenné knihy a rodokmeny, ale nejznámější (a zároveň jedna z nejstarších) je ADBA (American Dog Breeders Association), založená roku 1902. Dále pak APBT Registar (Srbsko) nebo za ČR organizace BRBA či APBT Online Register.

Využití: v dnešní době jsou psí zápasy nelegální ve většině zemí světa, využití pitbullů se orientuje spíše na sportovní disciplíny jako je Weight Pulling, Weight Pull Sprint, Hang Time, Wall Climbing, Hight Jump, Tug Of War... pro více informací je možné se obrátit přímo na chovatele nebo na Klub APBT ČR organizující různé akce, případně na Klub Chovatelů Pit Bull Terriérů, zabývající se propagací plemene, osvětou mezi laiky, majiteli ale i samotnými chovateli.

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://www.dynamic-life.cz/index.php?page=apbt
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Podrobnější informace, jak postupovat, najdete na Wikipedie:OTRS a Wikipedie:Porušení práv. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Americký pitbulteriér|http://www.dynamic-life.cz/index.php?page=apbt}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Americký pitbulteriér|http://www.dynamic-life.cz/index.php?page=apbt}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Americký pitbulteriér]] z [http://www.dynamic-life.cz/index.php?page=apbt] --~~~~

Možná záměna[editovat | editovat zdroj]

Americký stafordšírský teriér[editovat | editovat zdroj]

Americký pitbulteriér je vzhledově zaměnitelný s americkým stafordšírským teriérem. Toto plemeno dosahuje o něco nižší výšky v kohoutku než pitbulteriér a zpravidla má i menší tělesnou hmotnost. Americký stafordšírský teriér disponuje taktéž o něco širší postavou, takže působí celkově mohutnějším dojmem. Rozdílné je preferované zbarvení čenichové partie, zatímco u pitbulteriéra je povoleno jakékoliv zbarvení čenichu, americký stafordšírský teriér by měl mít čenich vždy černý. Pitbulteriér je obecně dominantnější ve vztahu k ostatním psům.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

www.inzerce-psu.com/atlas-psu/americky-pitbulterier/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]