Parson Russell teriér

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Parson Russell teriér
Parson Russell Terier.jpg

Parson Russell teriér

Základní informace
země původu Spojené království Spojené království
Tělesná charakteristika
hmotnost 5–8 kg
výška † ideálně 36 cm
feny: ideálně 33 cm
barva bílý s tříslovými, citrónovými nebo černými znaky
bílý
Klasifikace a standard
skupina FCI 3: Teriéři
sekce FCI 1: Velcí a střední teriéři
FCI standard
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Parson Russell teriér (anglicky: Parson Russell Terrier) je původní anglické pracovní psí plemeno z 19. století, specializované na lov lišek. Jde o variantu plemene Jack Russell teriér, oficiálně uznanou teprve v roce 1990. Jedná se o aktivní plemeno vyvážené čtvercové stavby těla, velmi podobné ostatním Russell teriérům. V současnosti[kdy?] jde navzdory jeho předpokladům spíše o společenské plemeno nežli o pracovního psa. Pro jeho pozitivní povahu a vzhled vzrůstá jeho obliba jako rodinného psa.[zdroj?] Hodí se též na kynologické sporty jako jsou agility nebo flyball.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jako všichni Jack Russellové, tak i Parson Russell teriér pochází původně z bílého pracovního fox teriéra užívaného při lovu. Koncem 19. století byli tito psi vedeni v chovu jako „fox teriéři“, ale díky jejich odlišným pracovním předpokladům byli ve 20. století vedeni už jako „Jack Russell“ teriéři, na počest reverenda Johna („Jacka“) Russella. Šlo o lovecky založeného faráře z Devonshireu v jihozápadní Anglii, vyhlášeného lovce lišek známého jako „The Sporting Parson“ (lovící kněz), který v 19. století toto plemeno šlechtil. Jeho cílem bylo vyšlechtit vytrvalého norníka, který by při lovu dokázal držet krok s honiči i několik hodin.

Během doby se vzhled chovných fox teriérů a pracovních Jack Russell teriérů výrazně odlišil. Dnes[kdy?] jsou fox teriéři jen zřídka používáni jako pracovní psi. Parson Russell teriéři jsou obecně vyšší než Jack Russell teriéři, i když v klubech ve Spojeném království jsou psi této výšky vedeni běžně jako Jack Russell.[zdroj?] Jméno „Parson“ Russell teriér bylo vybráno Americkým klubem chovatelů (American Kennel Club), protože původní název Jack Russell teriér už bylo chráněno odpůrci zařazení tohoto plemene do seznamu plemen FCI.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Barva je buď celá bílá nebo většinou bílá s tříslovými, citrónovými nebo černými znaky, popřípadě kombinace těchto barev. Barevné znaky bývají umístěné na hlavě nebo kořeni ocasu. Tato definice ale nemá univerzální platnost. Například v USA mohou být „Parsoni“ pouze barevní, zatímco v Austrálii mohou být i úplně bílí. Srst má přirozeně drsnou (rough), vyskytuje se však i varianta hladká (smooth) nebo středně hrubá (broken). Štěňata se rodí zpravidla hladkosrstá. Konečný typ jejich srsti lze s jistotou určit někdy až po několika měsících života.[zdroj?]

Povaha[editovat | editovat zdroj]

Parson je povahou odvážný, hravý a velmi energický teriér.[zdroj?] Vychází s dětmi zpravidla velmi dobře. Někteří jedinci však mohou těžce tolerovat hrubé zacházení příliš malých dětí. Jsou velmi inteligentní, učenliví a společenští. Jelikož jde původem o lovecké plemeno, může být pro ně problematické soužití s dalšími domácími zvířaty (např. malými hlodavci).[zdroj?] Přesto vychází dobře s kočkami, tedy pokud s nimi vyrůstají, pokud ne, mohou se jich bát nebo naopak jim ošklivě ublížit (jak psi kočkám, tak mohou ublížit i kočky psům). Psi jsou to vesměs věrní a milující.[zdroj?]