Sluneční aktivita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Graf znázorňující změny sluneční aktivity během posledních 30 let.

Sluneční aktivita popisuje změny v množství úhrnu slunečního záření a jeho spektrálního složení. Nejběžnějším a snadno pozorovatelným projevem aktivity jsou sluneční skvrny.

Sluneční konstanta byla dříve odhadována chybou přístrojů na 1366 W/m2 i více, ale nyní se odhaduje, že intenzita záření je přibližně 1360 W/m2.[1] Mimo tyto instrumentální změny jsou pozorovány reálné změny, které jsou zčásti pravidelné (příkladem je jedenáctiletý sluneční cyklus) ale také nepravidelně kolísají.[2] Další změny se týkají historických rekonstrukcí (proxy data).[3] Vědci se zajímají o změny sluneční aktivity z důvodu snahy o porozumění vlivu změn na změny klimatu a protože vysoká sluneční aktivita může ovlivnit činnost satelitů a zařízení na Zemi.[4] V současné době je sluneční aktivita sledována pomocí satelitů (např. sondou SOHO).

Velmi významnou (a extrémní) událostí byla sluneční bouře v roce 1859 (tzv.Carringtonská událost/Carringtonská super bouře).

Sledování aktuální sluneční aktivity na internetu

Sluneční aktivitu lze v reálném čase sledovat na několika www stránkách: http://www.solarham.net/ http://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity

Reference

Externí odkazy