Samuel Huntington

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Samuel Phillips Huntington
Samuel Phillips Huntington (25. ledna 2004)
Samuel Phillips Huntington (25. ledna 2004)
Rodné jménoSamuel Phillips Huntington
Narození18. dubna 1927
New York
Úmrtí24. prosince 2008 (ve věku 81 let)
Martha's Vineyard
Příčina úmrtídiabetes mellitus
Povolánífilozof, geopolitik, politolog, spisovatel, vysokoškolský učitel, sociolog a ekonom
Alma materHarvardova univerzita
Chicagská univerzita
Yaleova univerzita
Stuyvesant High School
Tématamezinárodní vztahy
Významná dílaThe Third Wave: Democratization in the Late Twentieth Century
Střet civilizací
Kam kráčíš, Ameriko?: Krize americké identity
OceněníGrawemeyer Award (1992)
Guggenheimovo stipendium
společník Americké akademie umění a věd
Politická příslušnostDemokratická strana
Manžel(ka)Nancy Arkelyan Huntington
RodičeDorothy Sanborn Phillips[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Samuel Phillips Huntington (18. dubna 1927, New York24. prosince 2008, Martha's Vineyard) byl americký politický teoretik, bývalý poradce amerického prezidenta Cartera[2] a také autor publikací Střet civilizací (1996), či Kam kráčíš, Ameriko? (2005).

Biografie

Huntington studoval na univerzitě v Yale, promoval na Harvardově univerzitě, kde také od doktorátu v roce 1950 učil. Zabýval se poměrem mezi vojenskou a civilní vládou, státními převraty a vlivem imigrace. Upozornil na sebe knihou Politický řád v měnících se společnostech (1968), kde varoval, že společenská a hospodářská modernizace v post-koloniálních zemích nestačí k nastolení demokracie. Stabilní demokracie potřebuje silné instituce, zejména stabilní politické strany; pokud jim úroveň politické mobilizace „přeroste přes hlavu“, je politický řád přímo ohrožen.

Článek (1993) a kniha Střet civilizací (1996) vyvolal velkou polemiku, protože proti představě „konce dějin“ (např. Francis Fukuyama) a očekávání pokojného vítězství demokracie po pádu komunistických režimů postavil představu několika soupeřících civilizací, z nichž zejména indická, konfuciánská a islámská jsou podle Huntingtona na vzestupu. Obecně uvádí osm civilizací: západní, slovansko-pravoslavná, islámská, hinduistická, konfuciánská, japonská, latinskoamerická a africká. Budoucí konflikty nebudou konflikty mezi státy, ale mezi kulturami a civilizacemi, budou probíhat především podél tzv. zlomových hranic - linií, kde se civilizace střetávají. Západ se na ně musí připravit, případně zasahovat.

Kniha „Kam kráčíš, Ameriko?: krize americké identity (2005)“ (Who we are?, 2004) rozebírá americkou národní identitu a varuje před jejím ohrožením zejména imigrací z Latinské Ameriky. Ta by mohla USA rozdělit na „dvojí lid, dvojí kulturu, dvojí jazyk“. Tuto pozici rozvíjí i v článku „Hispánská výzva“ (The Hispanic Challenge, 2004) a chce zachránit hodnoty „bílých, britských a protestantských Američanů“.

Dílo

Česky vyšlo:

  • HUNTINGTON, S., Střet civilizací, boj kultur a proměna světového řádu, Praha, Rybka publishers, 2001, ISBN 80-86182-49-5
  • HUNTINGTON, S., Kam kráčíš, Ameriko?, Praha, Rybka publishers, 2005. ISBN 80-86182-87-8

Anglicky:

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samuel P. Huntington na anglické Wikipedii.

  1. Geni.com.
  2. ŠUBRTOVÁ, K. Dopady útoku v Madridu na politiku EU v oblasti justice a vnitra. Brno: Masarykova univerzita. Fakulta sociálních studií. Katedra mezinárodních studií a lidských vztahů, 2008. Dostupné online. Kapitola Fenomén terorismu na počátku 21. století, s. 7. 

Související články

Externí odkazy