Resource Description and Access

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Resource Description and Access nebo RDA je sada směrnic pro knihovní katalogizaci knih a dalších materiálů v knihovnách a ostatních kulturních institucích jako jsou muzea a galerie. RDA má nahradit AACR2 rozšiřené v anglosaském světě. Vydána byla v červnu 2010.

Vznikla na základě konference International Conference on the Principles & Future Development of AACR v Torontu konané roku 1997.[1] Bylo rychle zjištěno, že je třeba důkladné revize AACR což podpořilo přijetí nového názvu pro to, co bylo původně zamýšleno jako jejich třetí edice.

RDA se vzdaluje od AACR svým založením na FRBR (Functional Requirements for Bibliographic Records). Ty určují jak „uživatelské úlohy“ které by měl knihovní katalog umožnit, tak hierarchii vztahů bibliografických dat. Popisy vytvořené podle směrnic RDA jsou nicméně kompatibilní s většinou existujících záznamů vytvořených podle pravidel AACR2.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Joint Steering Committee for the Revision of RDA. International Conference on the Principles & Future Development of AACR.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]