Polské euromince

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

O vzhledu polských euromincí ještě nebylo rozhodnuto, ale uvažuje se o uspořádání soutěže motivů (nejspíš se zapojením veřejnosti).

Polsko ještě nestanovilo datum přijetí eura, a proto si vysloužilo kritiku ze strany Evropské komise. Je členem Evropské unie od 1. května 2004 a také je členem Evropské měnové unie, ale ještě nevstoupilo do Eurozóny, a proto stále používá svou vlastní měnu - złoty.

Ve smlouvě o rozšíření Evropské unie se všichni vstupující státy zavazují ke spolupráci v Evropské měnové unii od chvíle, kdy se stanou členy Evropské unie, což znamená, že je Polsko povinno přijmout euro. V Polsku se již konalo referendum o přistoupení k Evropské unii 7.-8. června 2003.

Stanovení pevného data vstupu země do Eurozóny a přijetí eura jako polského platidla se neustále odkládá. V únoru roku 2013 polský prezident Bronislaw Komorowski řekl, že jeho země učiní rozhodnutí ohledně přijetí eura až po volbách v roce 2015, později vydal prohlášení i ředitel polské Národní banky Marek Belka, podle něhož Polsko přijme euro nejdříve v roce 2017, a v červenci 2013 vyjádřil k této otázce svůj názor i polský premiér Donald Tusk, podle něhož nebude možné stanovit pevný termín ani v průběhu následujícího volebního období, tedy do r. 2019.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-evropa/c1-60200240-na-euro-si-v-polsku-jeste-pockame-rika-premier-tusk-na-zmenu-ustavy-nema-dost-hlasu Na euro si v Polsku ještě počkáme, říká premiér Tusk. Na změnu ústavy nemá dost hlasů