Paul Eddington

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paul Eddington CBE
alt =
Skica podpoby Paula Eddingtona
Narození 18. června 1927
Spojené království Londýn
Úmrtí 4. listopadu 1995 (ve věku 68 let)
Spojené království Londýn
Aktivní roky kolem 1940–1995
Manžel/ka Patricia Scottová (1952–1995)
Významné role Jim Hacker v Jistě, pane ministře a Jistě, pane premiére
Český dabing Viktor Preiss

Paul Eddington (27. června 1927, Londýn4. listopadu 1995 Londýn) byl britský herec, známý pro své úspěšné ztvárnění rolí fiktivního ministra pro administrativní záležitosti a britského předsedy vlády Jamese Hackera v britském sitcomu osmdesátých let televize BBC Jistě, pane ministře a na něj bezprostředně navazujícím Jistě, pane premiére. Je nositelem Řádu britského impéria.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Paul Eddington se narodil 18. června roku 1927 v Londýně manželům Albertu Clarku Eddingtonovi a Frances Maryové. Jako člen náboženského hnutí Společnost přátel vystudoval školu v Sibford Ferris v Oxfordshire. Svou hereckou kariéru započal v rámci armádního divadelního projektu v roce 1941. Divadelní společnost Entertainments National Service Association tehdy objížděla tábory spojeneckých vojáků bojujících na západní a jižní frontě 2. světové války a poskytovala jim mírné rozptýlení od válečných strastí. Eddington byl však kvůli svému pacifismu a kvakerskému vyznání vyloučen. Angažmá mu nabídlo divadlo ve Sheffieldu, na obrazovce se poprvé mihl roku 1956 v seriálu Dobrodružství Robina Hooda.

Paul Eddington hrál již od svých mladých let, výrazněji však na sebe upozornil až v seriálu BBC Dobrý život, kdy už mu bylo skoro padesát let. Eddingtonovu roli souseda Jerryho Leadbettera a jeho filmové manželky Margo si diváci rychle oblíbili. Zlom přišel roku 1980, kdy padla první klapka nového seriálu Jistě, pane ministře. Přestože již měl za sebou přední role v desítkách televizních pořadů, právě role Jima Hackera se stala jeho životní. Tehdejší britská premiérka Margaret Thatcherová, která si seriál velice oblíbila, mu za ní roku 1987 udělila Řád britského impéria. V roce 1992 následovala cena londýnských kritiků za roli v Zemi nikoho. Byl čtyřikrát nominován na cenu BAFTA.[1] Poslední výrazný herecký výkon podal Eddington v televizní inscenaci Jindřich IV.

Se svou ženou, taktéž herečkou, vychoval čtyři děti. Zemřel 4. listopadu 1995 na následky rakoviny kůže, kterou trpěl již od sedmdesátých let.[2] Naplno se nemoc rozmohla během natáčení Jistě, pane premiére, což ale Eddington držel v utajení.

Mezi jeho nejznámější filmové role paří britský snímek Baxter! z roku 1972.

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Televize[editovat | editovat zdroj]

19781978 Dobrý život – Jerry Leadbetter
19801984 Jistě, pane ministře – Jim Hacker
19861988 Jistě, pane premiére – Jim Hacker

Film[editovat | editovat zdroj]

1959 Jet Storm
1964 Ring of Spies
1968 The Devil Rides Out
1972 The Amazing Mr. Blunden
1973 Baxter!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ocenění
  2. Jistě, pane ministře, divadelní program Divadla Na Vinohradech (2006), s. 19

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paul Eddington na anglické Wikipedii.