Předení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O kočičím projevu pojednává článek Chování kočky domácí#Předení.
Přadlena, obraz od William-Adolphe Bouguereaua.
Předoucí žena. Detail ze starodávné řecké konvice na víno, cca 490 př. n. l. Britské muzeum, Londýn.
Muž z Ramalláhu spřádající vlnu. Ručně kolorovaná restaurovaná fotografie z roku 1919.

Předení je lidská činnost, během které se vlákna původu rostlinného, živočišného nebo syntetická vlákna zakrucují do tvaru, který se nazývá příze. Po staletí byla vlákna spřádána za použití jednoduchých nástrojů, vřetene a přeslice. Pouze v době vrcholného středověku nahradil kolovrat výkon několika přadlen a v 18. století vzrostla produkce začátkem průmyslové revoluce díky vynálezu textilního stroje Samuela Cromptona. Ruční předení pak zůstalo činností prováděnou spíše pro potěšení než pro obživu.

Vlastnosti příze jsou různé podle použitého materiálu, podle průřezu, délky a počtu použitých vláken a podle počtu zákrutů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ruční předení[editovat | editovat zdroj]

Počátky spřádání vláken byly dávno zapomenuty časem, ale archeologické výzkumy dokládají nález sukně, jejíž původ byl určen do období mladšího paleolitu, doby před 20 000 lety.[1] V nejprimitivnějším způsobu předení byly chomáče zvířecích chlupů nebo rostlinných vláken váleny na stehně dlaní a přidáváním dalších chomáčů bylo dosaženo požadované délky a tloušťky příze. Později byl používán kámen, jehož pomocí se dosahovalo zakroucení příze do požadovaného počtu zákrutů, přičemž tento proces se neustále opakoval, až bylo dosaženo požadovaného počtu zákrutů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Barber, Women's Work, 42–45.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Spinning (textiles) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Instruktážní stránky[editovat | editovat zdroj]