Nálet na Darwin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nálet na Darwin
Konflikt: Druhá světová válka
Korveta HMAS Deloraine na pozadí výbuchu zasažených palivových nádrží
Korveta HMAS Deloraine na pozadí výbuchu zasažených palivových nádrží
Trvání: 19. února, 1942
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Darwin, Austrálie
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Japonské vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Naval Ensign of Japan.svgJaponsko US flag 48 stars.svgUSA
Flag of Australia.svgAustrálie
Velitelé
Čúiči Nagumo David V.J. Blake
Síla
4 velké letadlové lodě, 242 letadel 30 letadel
Ztráty
4 letadla 10 lodí, 23 letadel, 251 mrtvých
{{{poznámky}}}

Nálet na Darwin, město na severním pobřeží Austrálie, představoval jednu z námořních a leteckých operací druhé světové války v Tichomoří. Uskutečnil se 19. února, 1942 a šlo o největší útok zahraniční mocnosti proti Austrálii a první z více než 100 náletů v letech 1942-1943.

Uskutečnil ho japonský svaz letadlových lodí pod velením viceadmirála Čúiči Naguma ve složení: 4 letadlové lodě Akagi, Kaga, Hirjú, Sórju, bitevní lodě Kirišima, Hiei, těžké křižníky Tone, Čikuma, lehký křižník Abukuma a torpédoborce Tanikaze, Isokaze, Hamakaze, Urakaze, Kasumi, Arare, Kageró, Širanui a Akigumo. Proti této vojenské síle mohlo být nasazeno kromě protiletadlových děl pouze 11 stíhaček Curtiss P-40E 33. squadrony USAAF.

19. února 1942 v 8:45 ráno odstartovalo pod velením fregatního kapitána Micuo Fučidy více než 188 letounů první vlny proti Darwinu. Druhá vlna tvořená 27 bombardéry Micubiši G3M2 (Nell) z Ambonu a 27 bombardérů Micubiši G4M2 (Betty) z Kendari přiletěla na Darwin během dne.

Kromě přístavního zařízení, bylo zničeno 11 letadel P-40, 6 bombardérů Lockheed Hudson, 1 bombardér B-24, 3 létající čluny PBY Catalina a 3 dopravní letadla C-45. V přístavu byl potopen torpédoborec USS Peary, velká transportní loď Meigs, hlídková loď HMAS Mavie a obchodní lodě British Motorist, Kelat, Mauna Loa, Neptuna a Zealandia. Po náletu spojenci základnu v Darwinu opustili a přesunuli se do Brisbane, Fremantlu a několika menších přístavů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nálet na Darwin ve Wikimedia Commons