Miloš Obilić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kresba Miloše Obiliće

Miloš Obilić (Милош Обилић, také podle některých zdrojů i Miloš Kobilić) byl srbský rytíř v dobách středověku, často vzpomínaný v srbské epické poezii. Nejznámější je jeho úloha, jako rytíře, který zavraždil tureckého sultána Murada I. v bitvě na Kosově poli. Sloužil ve službách tehdejšího knížete Lazara, první historická zmínka o něm se objevuje u záznamů o Bitvě u Pločniku, které se účastnil a ve které byl raněn.

V národních epických písních i legendách je Miloš oslavován jako hrdina s nadpřirozeným původem i silami (jeho matka je zde označována jako víla a jeho otec jako drak). Svoji velkou sílu Miloš získal od kobylího mléka, podle které získal také i svoji přezdívku - Kobilić nebo Kobilović). Měl také mimořádného koně, který nesl jméno Ždral. Jeho bratři byli Milan Toplica a Ivan Kosančić a jeho žena byla Mara, dcera kněze Lazara Hrebeljanoviće.

Podle nejpopulárnější verze slavné legendy, 15. června podle juliánského a 28. června podle gregoriánského kalendáře, během bitvy na Kosově poli, přišel Miloš - vydávající se za přeběhlíka na tureckou stranu - do osmanského tábora. V nejvhodnější chvíli zde potkal sultána a smrtelně jej ranil nožem. Podle tureckých zdrojů z této doby Sultán Murad padl po bitvě, když jej Obrenović, předstírající mrtvého ve chvíli kdy se sultán přiblížil, zabil zblízka nožem. Za to byl o den později popraven.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miloš Obilić na srbské Wikipedii.