Michael Cunningham

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Michael Cunningham

Michael Cunningham (* 6. listopadu 1952, Cincinnati, Ohio) je americký romanopisec. V roce 1999 získal Pulitzerovu cenu za svůj román The Hours (Hodiny).

Život[editovat | editovat zdroj]

Michael Cunningham se narodil v Cincinnati, ve státě Ohio, vyrůstal v Pasadeně, v Kalifornii a pobýval také v Evropě. Na Stanfordově univerzitě vystudoval anglickou literaturu. Na univerzitě v Iowě navštěvoval kurzy tvůrčího psaní a získal zde titul magistra krásných umění (M.F.A.). Ještě v Iowě publikoval své první krátké povídky v časopisech The Atlantic Monthly and the Paris Review.

Po dokončení studií dále publikoval povídky v časopisech The Atlantic Monthly, Redbook, Esquire, The Paris Review, The New Yorker a Vogue. Až v roce 1984 vyšla jeho románová prvotina Golden States (Zlaté státy). Kniha nezískala výraznější úspěch. Ten přišel až s dalším románem A Home at the End of the World (Domov na konci světa) v roce 1990. Úryvek z díla pod názvem White Angel (Bílý anděl) vyšel již o dva roky dříve v The New Yorker a jako samostatná povídka se dostal do antologie nejlepších povídek roku 1989.

V roce 1995 vyšel Cunninghamův třetí román Flesh and Blood (Maso a krev). V roce 1998 vyšly The Hours, které mu v jediném roce získaly prestižní Pulitzerovu cenu v kategorii próza a také PEN/Faulkner Award a Gay, Lesbian, Bisexual, and Transgendered Book Award.

Na základě jeho knih The Hours a A Home at the End of the World vznikly stejnojmenné filmy (The Hours v roce 2002 a A Home at the End of the World v roce 2004). V druhém případě Michael Cunningham také napsal scénář.

V řadě rozhovorů z poslední doby Cunningham uvedl, že ačkoli je sám gay a ve všech svých dílech se zaměřuje na homosexuální osoby a témata, neoznačil by se za "gay spisovatele". Jeho knihy v podstatě pojímají homosexualitu jako danost a gay témata vkládají do kontextu soudobé společnosti jako celku.[1]

V letech 2006 a 2010 byl hostem Pražského festivalu spisovatelů.[2][3]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.glbtq.com/literature/cunningham_m.html
  2. Autoři [online]. Festival spisovatelů Praha, 2006, [cit. 2015-01-15]. Dostupné online. (česky) 
  3. Autoři [online]. Festival spisovatelů Praha, 2010, [cit. 2015-01-15]. Dostupné online. (česky) 
  4. http://www.bux.cz/knihy/156751-snehova-kralovna.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]