Lemko-rusínská republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox zaniklý stát Lemko-rusínská republika (lemsky Ruská Narodna Respublika Lemkiv) byl malý haličský stát, vytvořený dne 5. prosince 1918 po rozpadu Rakousko-Uherska.

Historie

Jako prorusky orientovaná země se chtěla tato republika spojit s Ruskem či Ukrajinou, což však za přítomnosti bolševiků nepřicházelo v úvahu.

Vůdčími postavami lemkovského hnutí se stali Dr. Jarosław Kaczmarczyk, Dr. Aleksander Cichański a kněz Mychajło Jurczakewycz. Nebyly však určeny jednoznačné cíle hnutí - jedni se chtěli připojit k Rusku, jiní k Ukrajině, jiní k Československu (což podpořil zejména Hrihorij Žatkovič, který již dříve pomohl k ČSR připojit Podkarpatskou Rus) a rovněž se objevil požadavek nechat republiku samostatnou, ale s jiným hlavním městem (např. Prešov nebo Užhorod). Situace se záhy zkomplikovala po vypuknutí polsko-ukrajinské války a obsazení Ukrajinské lidové republiky. Od konce ledna 1919 se v Lemko-rusínsku konaly manifestace za sjednocení s Rusíny v ČSR, Piłsudski se však nemínil území Lemků vzdát a Československo nemělo valný zájem o jejich ovládnutí.

Zánik

V březnu 1919 byli přední představitelé republiky (mezi nimi i Jurczakiewycz a Kaczmarczyk) uvězněni. Soud v Novém Sadci je sice osvobodil, přesto snahy o udržení stability republiky skončily neúspěchem. Osud republiky byl definitivně zpečetěn uzavřením Saint-Germainské smlouvy, která přidělila Halič (a celkově i republiku) Polsku.

Externí odkazy