Lauterbrunnen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Lauterbrunnen
pohled na Lauterbrunnen
pohled na Lauterbrunnen
Lauterbrunnen – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 795 m n. m.
stát: Švýcarsko
kanton: Bern
spádová oblast: Interlaken
obec: Lauterbrunnen
Lauterbrunnen na mapě
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 164,4 km²
počet obyvatel: 2.495 (prosinec 2008)
hustota zalidnění: 15,17 obyv. / km²
správa
oficiální web: http://www.lauterbrunnen.ch
telefonní předvolba: 0584
PSČ: 3822

Lauterbrunnen je obec správně spadající pod Interlaken v kantonu Bern ve Švýcarsku.

Obec leží v divokém a krásném stejnojmenném údolí Lauterbrunnen, a zahrnuje vlastní Lauterbrunnen a menší obce, Wengen, Mürren, Gimmelwald, Stechelberg a Isenfluh v okolí. Obyvatel Lauterbrunnenu je méně než obyvatel Wengenu, ale více než u ostatních obcí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zmínka o osídlení místa Lauterbrunnen je poprvé uvedena v roce 1240. Od roku 1304 je místo oficiálně uváděno jako Luterbrunnen.

Původ jména Lauterbrunnen není přesně definován nebo podložen, jako varianty se uvádí možnost odvození od jara, fontány, hřmotu, krásy nebo čistoty, patrně jsou všechny varianty inspirovány množstvím vodopádů a řekou Weisse Lütschine (bílá).

V roce 1669 propukl v údolí Lauterbrunnenu mor. Během 4 měsíců zemřelo 580 lidí.

Dne 12. dubna 2007 havaroval jižně od Lauterbrunnenu nárazem do severní stěny Ebnefluh a Mittaghorn pilot německého Bundeswehru s letounem typu Tornádo.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Lauterbrunnen má rozlohu 164,4 km2. Pro zemědělství je využíváno 23,4% obce, 16,4% obce je zalesněno. 1,3% obce zabírají zastavěné plochy a zbytek 58,9% jsou řeky, ledovce a hory. Nejnižší bod obce leží ve výšce 728 m n.m. a nejvyšší 4 158 m n.m.

Řeka Weisse Lütschine protéká Lauterbrunnenem. Pramen řeky vychází z tajícího sněhu a ledovce vysoko v horách, proto je řeka čistá a je zdrojem vody pro obyvatelstvo.

Lauterbrunnen leží na dně údolí profilu "U", které se rozšiřuje směrem k jihu. Západní strana údolí o délce 8 km je velmi příkrá, má charakter skalní stěny a je označována Lauterbrunnen Wall.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Lauterbrunnen má 2 478 obyvatel (2007), z toho 19,2% tvoří cizí státní příslušníci. Během posledních 10 let se snížil počet obyvatel o -14,3%. Většina populace (2000) mluví německy (85,2%), portugalsky 4,9% a srbochorvatsky 2,0% obyvatel.

Ve volbách v r. 2007 byla nejpopulárnější stranou SVP, která obdržela 38,1% hlasů. Další tři nejoblíbenější strany byly FDP (19,8%), SPS (14,5%) a Strana zelených (10,5%).

Věkové složení obyvatelstva (2000) je 22,4% děti a mládež (0-19 let), dospělí (20-64 let) tvoří 58,9% a senioři (nad 64 let) tvoří 18,7% obyvatelstva. Celá švýcarská populace je všeobecně dobře vzdělaná a v Lauterbrunnen je asi 66,9% populace (mezi 25-64 let) se středním nebo vyšším vzděláním.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Nádraží

Lauterbrunnen je dostupné po silnici, ale je hlavně přestupní stanicí mezi následujícími místními dopravními trasami:

Bergbahn Lauterbrunnen - Mürren: (Lauterbrunnen - Grütschalp - Mürren) používá kombinaci visuté lanové dráhy a adhezní dráhy.

Wengernalpbahn: (Lauterbrunnen - Kleine Scheidegg - Grindelwald), což je světově nejdelší železnice s nepřetržitým ozubeným hřebenem.

Berner Oberland-Bahn: (Interlaken Ost - Zweilütschinen - Grindelwald / Lauterbrunnen) zajišťující dopravu do spádového centra - Interlakenu.

Související články[editovat | editovat zdroj]

region

Jungfraujoch - dominanta oblasti
Jungfrauregion - rekreační oblast ve švýcarských Bernských Alpách, v okolí hory Jungfrau

doprava v regionu

Jungfraubahnen - železniční společnost, která zajišťuje dopravu v oblasti Jungfrauregionu

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Lauterbrunnen ve Wikimedia Commons

Oficiální stránky Lauterbrunnen