Krém na boty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Krém na boty je obvykle vosková pasta nebo krém, používá se na kožené boty, aby zářily, byly vodotěsné, obnovily svůj vzhled a dále také k tomu, aby došlo k prodloužení jejich životnosti.

Různé substance byly používány jako krém na boty po stovky let, začínalo se přirozenými substancemi, takovými jako je vosk. Moderní lesky a krémy byly představeny na začátku 20. století, některé produkty jako Kiwi (1906) se ještě používají i dnes.

Dnes je krém na boty obvykle vyroben ze směsi syntetických hmot, včetně nafty, terpentýnu, barev a gumy. Při jejich výrobě jsou využívány moderní chemické inženýrské procesy. Krém na boty může být i jedovatý.

Náhražkový krém[editovat | editovat zdroj]

Jako náhražkový krém na boty se kdysi běžně používala například Indulona, což je původně ochranný mastný krém určený pro lidskou pokožku.

Použití krému na boty v péči o boty[editovat | editovat zdroj]

Krém na boty by měl být součástí komplexní péče o boty. Ta se skládá z několika kroků. Nejprve je boty nutné očistit - pokud není zbytí, tak mokrým hadříkem a mýdlem (pozor, to ovšem boty vysušuje!). Ideálně v dnešní době k vyčištění bot využijeme speciální průmyslově vyráběné přípravky, které volíme s ohledem na použitý materiál bot. V případě kožených bot pěny či čistící mléka na kůži. Vyčištěním z obuvi odstraníme zbytky impregnace, která by se jinak na botách vrstvila a učinila by kůži neprodyšnou. V druhém kroku přichází na řadu samotná výživa kůže. Opět se v dnešní době vyplatí sáhnout po průmyslově vyráběných přípravcích. Přípravky na výživu kůže jsou dostání i v jiných formách, než jen jako klasický krém na boty - třeba ve spreji nebo jako emulze. Krémy i ostatní typy výživné péče pro kožené boty je možné zakoupit v mnoha barevných odstínech, které vám kromě výživy pomohou oživit barvu. Pokud se vám zdá, že kůže vašich bot potřebuje vyživit ještě trochu více (např. často nošené boty či příliš namáhané části bot), zvolte krémy na boty s přídavkem včelího vosku[1].


Reference[editovat | editovat zdroj]

Článek o správné péči o boty

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Shoe polish na anglické Wikipedii.

  1. Péče o obuv podle materiálu - od čištění a mazání po impregnaci