Korálnatci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Korálnatci

Iciligorgia schrammi
Iciligorgia schrammi
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Oddělení: dvojlistí (Diblastica)
Kmen: žahavci (Cnidaria)
Třída: Korálnatci (Anthozoa)
Ehrenberg, 1831
Sesterská skupina
Medusozoa

Korálnatci (Anthozoa) se vyskytují v teplých mořích. Stádium je polyp, medúza se nevyskytuje. Rozmnožují se oběma způsoby (nepohlavním i pohlavním). Většinou jsou hermafrodité. Láčka je rozdělena na šest nebo osm přepážek - sept. Tvoří vnější kostru - exoskelet a vnitřní kostru - endoskelet. Ty jsou tvořeny uhličitanem vápenatým (CaCO3) či koralinem, který je červený. Z koster vznikají korálové útesy a dokonce celé ostrovy.

Rozdělení[editovat | editovat zdroj]

Třída korálnatci se dělí na dvě skupiny. Osmičetné koráli (Octocorallia) mají osm přepážek, osm chapadel a tvoří kolonie. Patří mezi ně korál červený (Corallium rubrum), jehož skelet se zpracovává na šperky.

Druhá skupina jsou šestičetné koráli (Hexacorallia). Počet jejich chapadel je v násobku šesti. Patří mezi ně:

  • Sasanky (Actiniaria) - netvoří kosterní útvary, vzhledem připomínají květenství chryzantém, žijí jednotlivě, často v symbióze s korýši (sasanka plášťová (Adamsia palliata) a rak poustevníček mořský (Eupagurus prideaouxi))
  • Větevníci (Madreporaria) - teplá mělká pobřežní moře, tvoří charakteristický masivní vápencový exoskelet, minerální látky pro tvorbu exoskeletu jsou získávány z mořské vody, tvoří Velký bariérový útes (SV pobřeží Austrálie – 2 000 km, šíře několik km), jedinci v nižších vrstvách postupně odumírají
  • Houbovník obecný (Fungia fungites)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]